Avustralya Polisinden Uçak Düşürme İddiası

Avustralya polisi, geçtiğimiz günlerde Sydney’de düzenlenen bir operasyonda yakalanan 2 erkek kardeşin, Türkiye'deki bir IŞİD liderinin gönderdiği patlayıcılarla Birleşik Arap Emirlikleri'nin ulusal havayolu şirketi Etihad'a ait bir yolcu uçağına saldırı hazırlığında olmakla suçlandıklarını açıkladı.

Avustralya Polisinden Uçak Düşürme İddiası
Avustralya Polisinden Uçak Düşürme İddiası Başak Tatar
Bu içerik 984 kez okundu.

Avustralya Federal Emniyet Müdür Yardımcısı Michael Phelan, Halid Hayat ve Mahmud Hayat adlı 2 erkek kardeşin, BAE’nin ulusal havayolu şirketi Etihad'a ait bir yolcu uçağının yanı sıra kalabalık ve kapalı bir mekânda zehirli kimyasal yayarak ikinci bir saldırı planladıklarını belirtti.

Phelan, bu saldırı hazırlıklarının IŞİD’den ilham ve talimat alınarak yapıldığını, bu planların Avustralya toprakları üzerinde bugüne kadar yapılması düşünülen en karmaşık saldırı girişimlerinden biri olduğunu söyledi. Anlattıklarına göre Hayat kardeşlerin, bir IŞİD lideri tarafından Türkiye’den kargo uçağıyla Avustralya’ya gönderilen patlayıcıları kullanarak bir bomba hazırladığı öğrenildi.

Söz konusu bombanın ise 15 Temmuz’da Etihad Havayolları’nın Sydney’den Abu Dhabi’ye yapacağı tarifeli sefere bir bavulun içinde sokulmasının planlandığı; kardeşlerin kıyma makinesi içine sakladıkları bombayı başka bir kardeşlerinin bavuluna haber vermeden yerleştirdiğini ve bavulun çok ağır olmasından dolayı check-in sırasında kabin içine alınmaması üzerine saldırının önlendiğini iddia etti.

Emniyet müdür, bavulu taşıyan kişinin uçağa binerek Abu Dhabi’ye gittiğini; kendisiyle havaalanına gelen Halid Hayat’ın ise kabin içine alınmayan bavulla birlikte alandan ayrıldığını; Hayat kardeşlerin kalabalık bir yerde zehirli hidrojen sülfür gazını yayacak bir bomba ile ikinci bir saldırı hazırlığında olduğunu belirtti.

Suriye’de bulunan bir başka IŞİD yöneticisinin de Sydney’de saldırı düzenlenebilecek yerler önerdiğini kaydeden Phelan, bu saldırıyı da tamamen önlemiş durumda olduklarını; yalnızca uçağa düzenleneceğini düşündükleri bombalı saldırıyı değil, kimyasal bir saldırıyı da önlediklerini ifade etti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

avustralya ışid terör bomba uçak bae sydney
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500