Avustralya'da Kanguru Etine Teşvik

Avustralya’da 2010’da 27 milyon olan kanguru nüfusunun 2017’de 50 milyona ulaşmasının ardından, uzmanlar harekete geçti.

Avustralya'da Kanguru Etine Teşvik
Avustralya'da Kanguru Etine Teşvik Ecem Şenol
Bu içerik 1078 kez okundu.

Bu hızlı artışın ekolojik dengeyi tehlikeye atabileceğini belirten uzmanlar, kanguruların avlanılarak yenilmelerini önerdi. Avustralya'da özellikle 1970'li yıllardan sonra tüketimi hızla artan kanguru etinin hem düşük yağ oranına sahip olması hem de vitamin, mineraller yönünden zengin olması nedeni ile tercih edilen bir et olduğu öğrenildi.

Nüfusu da 50 milyona dayanınca, uzmanların bu hızlı artışın ekolojik dengeyi tehlikeye atabileceğini belirtip kanguruların avlanılarak yenilmelerini önerdi. Kanguruların çiftlikte yetiştirilen değil, kendi doğal ortamında yetişen hayvanlar olması ve bu nedenle kanguru etinin antibiyotik, büyüme hormonu veya kimyasal içermeyen sağlıklı bir kırmızı et türü olması da talebi arttıran bir diğer unsur oldu.

Demir ve çinko mineralleri bakımından zengin olan ve faydalı B grubu vitaminlerini ve kalp dostu olan Omega 3 içeren ve yüksek kaliteli protein kaynağı olan kanguru etinin, yüzde 2'den daha az olan yağ oranı ile diğer kırmızı et türlerine göre daha düşük kolesterol oranına sahip olduğu da biliniyor.

Adelaide Üniversitesi'nden David Paton, bu hayvanları avlanıcaksa, bunun insan gibi yapılması gerektiğini ve onların çürümeye bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

İslam inancına göre de caiz olan kanguru etinin, ortalama 150 gramının bir yetişkinin yüzde 7 ila yüzde 10 arasındaki günlük kalori ve enerji ihtiyacını; yüzde 66 protein gereksinimini karşıladığı ve dana, kuzu ve tavuk göğsüne oranla daha düşün yağ oranına sahip olduğu aktarıldı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

NATO'dan Kuzey Kore Açıklaması

 

 

Kanguru Eti Avustralya Kırmızı Et Popülasyon Avlanma Çağrı Düşük Yağ Sağlık Demir Çinko
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500