Avusturya'yla Gerilim Zirve Yaptı

Avusturya ile Türkiye arasında gerginlik gün geçtikçe artıyor. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Viyana Büyükelçisi'nin geri çağrıldığı açıklamasını yaptı.

Avusturya'yla Gerilim Zirve Yaptı
Avusturya'yla Gerilim Zirve Yaptı Tuğba Önkibar
Bu içerik 821 kez okundu.

Bakanlık konutunda Moldova Dışişleri Bakanı Andrey Galbur ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, Avusturya'nın son zamanlarda giderek artan yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobinin merkezi olan bir ülke haline geldiğini söyledi.

Bu ülkenin Avrupa ve Avusturya halkında Türkiye karşıtlığını artırmak için attığı adımlar, Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecini sorgulamaya kalkması ve adeta tehdit etmesinin dostane yaklaşımlar olmadığını belirten Çavuşoğlu, "Darbe girişimi ve sonrasında da Türkiye'ye destek vermediği gibi, tam tersi bir tutum içinde oldular" diye konuştu.

Türk vatandaşları ve soydaşlarının Türk demokrasisine destek vermek için yapacağı barışçıl bir gösteriye de bu ülkede izin verilmediğini ve hatta duydukları rahatsızlığın açıkça söylendiğini anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Viyana'da devlet televizyonu ORF Genel Merkezi'ni basan PKK yanlıları, zorla bildiri okutmak istedi. Biz de kendilerine 'toplanma özgürlüğü dersi vermeye çalışıyorsunuz ancak barışçıl bir yürüyüşe bile izin vermiyorsunuz' diye sitemimizi etmiştik. Fakat gördük ki PKK ve yandaşlarına Viyana'da gösteri yapma izni vermişlerdir. Bunun samimiyetle bağdaşmadığını biliyoruz. Dolayısıyla teröre destek veren bu tutumuna duyarsız kalamayız. Maalesef Avusturya ile ikili ilişkilerimizin ve işbirliğimizin normal sürdürülmesinin zemini ortadan kalkmıştır. O nedenle bugün Avusturya maslahatgüzarını bakanlığımıza çağırarak tepkimizi gösterdik. Aynı şekilde Viyana Büyükelçimizi de istişareler ve Avusturya ile ilişkilerimizi gözden geçirmek için Ankara'ya çağırdık. İkili ilişkilerimizde biz de duyarsız kalmayacağız, bazı adımlar atacağız. Biz onlar gibi iki yüzlü olamayız. Terörün her türlüsüne karşıyız. Ama onlar bazı terör örgütlerine karşı ama Türkiye'ye saldıran terör örgütlerine destek veriyorlar. Ama biz ikili ilişkilerimizde başka tedbirler alacağız. O anlayış şu anda ortadan kalkmıştır. Önümüzdeki süreçte atacağımız adımları sizlerle paylaşacağız. Bize nasıl yaklaşırlarsa biz de kendilerine öyle yaklaşacağız."

mevlüt çavuşoğlu pkk viyana büyükelçi son dakika haber gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500