Ayşe Öğretmen Tekrarladı: 'Çocuklar Ölmesin'

İki yıl önce Beyaz Show’a telefonla bağlanıp “Çocuklar ölmesin” dediği için çarptırıldığı bir yıl üç aylık hapis cezası onanan Ayşe Çelik sözlerinin arkasında durdu.

Ayşe Öğretmen Tekrarladı: 'Çocuklar Ölmesin'
Ayşe Öğretmen Tekrarladı: 'Çocuklar Ölmesin' Ecem Şenol
Bu içerik 775 kez okundu.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’a konuşan Çelik, adaletsiz bir dünyada yaşadığı ve böyle bir durumda bırakıldığı için, vicdandan yoksun, zalim ve kötü insanlıktan utandığını ifade etti.

Kendi halinde mütevazı bir hayat yaşadığını, ta ki niyet okuyuculuğu yapılarak hakkında verilen vicdandan uzak karara kadar olduğunu söyleyen Ayşe öğretmen, şimdi ise alınan bu karar sonucunda kendisini neyin beklediğini bilmeden tedirgin bir şekilde başkalarının onu zorla ittiği belirsiz bir geleceği beklemekten başka bir şey yapmadığını dile getirdi.

Yayın esnasında tamamen vicdani duygularla, yaşadığı olayların psikolojisi ile çatışmanın olumsuz sonuçlarına, ortaya çıkan insanlık dramına dikkat çekmek üzere masumane bir konuşma yaparken ve o an kendisini dinleyen insanlar tarafından olumlu tepki alırken doğru bir şey yaptığı hissi uyandığını ifade eden Ayşe öğretmen, ama cümlelerinin kendi çıkarları uğruna kimi medya organları tarafından çarpıtılması sonucu hayatının allak bullak olduğunu aktardı. Çelik, çok sevdiği eğitim yuvasından uzaklaşıp, çocuklardan kopartıldığını ve hiçbir suçu yokken toplumsal baskıya maruz kalarak linç edildiğini ifade etti.

Bir aydan kısa bir süre sonra anne olacak biri olarak her zaman, her yerde bu cümlelerini tekrarlayacağını, o çocuk, bu çocuk demeden sebep ne olursa olsun hiçbir çocuğun ölmesi, öldürülmesi taraftarı olmadığını tekrarlayan Çelik, tek bir çocuğun tırnağına bile zarar gelsin istemeyeceğini, ‘Çocuklar ölmesin’ demenin suç ise dünyada bu suçu işlemeyen kimse olmadığını, çünkü vicdan sahibi hiçbir bireyin çocuklar ölsün istemeyeceğini ifade etti.

Karar gerekçeleriyle yüzüne açık açık okunurken yüreğinin sızladığını söyleyen Ayşe öğretmen, bu kararın gerçek olamayacağını, bir süre şok yaşadığını ve defalarca kendine, ‘Çocuklar ölmesin’ demenin cezası olur mu, diye sorduğunu ifade etti. Bu ülkede ‘Çocuklar ölmesin’ demenin suç olduğunu bilmediğini, ‘Çocuklar ölmesin’ demenin hiçbir yerde, hiçbir tarihte suç olacağı fikrini aklının ucundan bile geçmediğini ifade eden, Ayşe Çelik, hâlâ inanamadığını, kararı öğrendikten sonra düşündüğü tek şeyin çocuğunu nerede ve hangi şartlar altında dünyaya getireceği olduğunu belirtti.

Kanal D’de Beyazıt Öztürk’ün canlı yayınlanan programına telefonla katılarak Diyarbakır’dan aradığını ve Ayşe Çelik adında bir öğretmen olduğunu belirten ülkenin doğusunda yaşananların farkında olunup olunmadığını sormuş ve burada yaşananların medyada çok farklı aktarıldığını belirterek, sessiz kalmayın demişti. Ayşe öğretmen canlı yayında, ‘’İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın.” Çağrısında bulunmuştu.

Öğretmenin sözlerinin ardından, hassasiyeti için kendisine teşekkür eden Öztürk, ellerinden geldiğince kendilerinin de duyurmaya gayret ettiklerini, ama bu söylediklerinin bir kez daha ders olduğunu, daha fazlasını yapmaya gayret edeceklerini söyleyerek, oradaki insanlara selamda bulunmuştu.

Daha sonra bir açıklama yapan Öztürk, Ayşe öğretmenin sözleri nedeniyle özür dilemişti. Daha sonra hem Çelik, hem de programın sunucusu Beyaz ve program sorumlusu hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’ gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

Ayşe Çelik Hapis Cezası Açıklama Ayşe Öğretmen Beyazıt Öztürk Canlı Yayın Program Çocuklar Ölmesin Hassasiyet Gebelik Bebek Doğum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500