Bahçeli'den Flaş HDP Açıklaması!

Bahçeli, HDP yöneticileri ve milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili ilk kez yorum yaptı.

Bahçeli'den Flaş HDP Açıklaması!
Bahçeli'den Flaş HDP Açıklaması! Tuğba Önkibar
Bu içerik 1336 kez okundu.

Bahçeli, HDP yöneticileri ve milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili ilk kez yorum yaptı.


Devlet Bahçeli'nin yazılı açıklaması şu şekilde:

"TBMM'nin 20 Mayıs 2016 günü gerçekleştirdiği oturumda, yürürlükteki Anayasa'ya geçici olarak bir madde eklenmiş, haklarında yasama dokunulmazlığına ilişkin dosyaları olan milletvekillerinin üzerlerine atılan suçlamalardan ötürü mahkemeye ifade vermelerinin önü açılmıştır.

Bu çerçevede Anayasanın 83 üncü maddesinin ikinci fıkra birinci cümlesinin uygulanmayacağı kararı alınmıştır.

Bir kereye mahsus yasama dokunulmazlığının kaldırılması içlerinde 53 HDP'linin de olduğu 142 milletvekilini direkt olarak ilgilendirmiştir.

MHP bahsi geçen Anayasa değişikliğine ilk andan itibaren destek vermiş ve Meclis Genel Kurulu'nda pozitif oy kullanmıştır.

Anayasanın 10. maddesi kanun önünde herkesin eşit olduğunu kafa karışıklığı ve tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde kurala bağlamıştır.

İster atansın, ister seçilsin, isterse de tüm bunların haricinde olsun, kimse hukukun üstünde sayılmayacak, hukukun temel ilkelerini çiğnemeyecektir.

HDP'li vekillerin haklarında öne sürülen suçlamalardan ötürü mahkemeye davet edilmeleri aylardır milletin gözleri önünde gerçekleşmektedir.

Bunlara karşın HDP'liler sanki imtiyaza ve ayrıcalığa sahip bir zümre gibi davranarak Türk adaletine meydan okumuş, çağrılara kulak asmamış, mahkemeye gitmemişlerdir.
Elbette buna yetki ve haklarının olmadığı çok açıktır.

"HDP'LİLERİN TUTUKLANMASI DOĞRU BİR KARARDIR KİMSE RAHATSIZ OLMASIN"

Olanların ardından bazı HDP'li vekiller önceki gece gözaltına alınmış, bunlardan dokuzu ise tutuklanmıştır.

Türkiye'ye düşmanca tavırlarla saldıran, tüm gün şehadetlere sebep olan terör örgütü PKK'yı güzelleyip sürekli destek veren HDP'lilerin yargı önüne çıkarılmaları doğru, meşru ve yerinde bir karardır.

Artık hiç kimse rahatsız olmamalı, olan varsa da öncelikle kendi niyetini sorgulamalıdır.

"SAHTE DEMOKRASİ HAVARİLERİ"

Anayasada bulunan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, devletin milleti ve ülkesiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarını temel alan demokratik ve laik Cumhuriyeti yok etmeyi amaçlayan faaliyetler şeklinde kullanılamayacaktır.

Vahşi terör örgütü karşısında ikircikli ve izahı asla olmayan bulanık bir duruş gösteren sahte demokrasi havarilerinin HDP'lilere ilişkin operasyonlara karşı gelmeleri de tamamıyla hezeyan ve içi boş bir ezberdir.

Kahramanla cani, maktülle katil, şehitle şiddet yanlıları arasında tercih yapmayacak terörün peşine takılan, Türkiye karşıtlarını umutlandırıp sevindiren siyaset bezirganlarını milletimiz öfke ve ibretle izlemektedir.

"ADALETİN KARARI SABIRLA BEKLENMELİ"

Türk adaletinin vereceği kararı herkes sabırla beklemelidir. Terörizme vicdanını, aklını ve iradesini kiralayanların statü ve mevkisi ne olursa olsun ulaşılmaz, dokunulmaz ve sorgulanmaz olmadıkları iyi bilinmelidir.

Teröristlerle aynı hedefi benimsemiş bölücüler hukuk karşısında yaptıklarının hesabını vermediği müddetçe milli vicdan müsterih olamayacak, şehitlerimiz yattıkları yerde huzur bulamayacaklardır.

"İHANET CEZASIZ KALMASIN"

Milliyetçi Hareket Partisi HDP'li vekiller için uygulanan hukuki yaptırım ve tasarruf sürecini titiz,dikkatli ve teferruatlı şekilde takip etmektedir.

Temenni ve ümidimiz ihanetin cezasız kalmaması, işlenmiş suçlara söz, davranış ve eylemleriyle ortak olanların hak ettiklerini bedeli ne olursa olsun bulmalarıdır."

hdp devlet bahçeli anayasa gözaltı tutuklama mhp selahattin demirtaş sabahat tuncel figen yüksekdağ gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500