Bakan Çelik'te AP'ye Mesaj

AP'nin Türkiye raporunu bugün oylaması öncesinde konuşan AB Bakanı Ömer Çelik, "Türkiye ile AB arasında katılım müzakereleri yerine diğer alanlarda güçlü işbirliği tekliflerini elimizin tersiyle itiyoruz" dedi.

Bakan Çelik'te AP'ye Mesaj
Bakan Çelik'te AP'ye Mesaj Ecem Şenol
Bu içerik 1166 kez okundu.

Avrupa Parlamentosu'nun yıllık olağan Türkiye raporu bugün Fransa'nın Strasbourg kentinde Genel Kurul'da oylanacak. Oylama öncesi AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlü üyesi Johannes Hahn Ankara'da temaslarda bulunuyor.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile AB'li yetkili Johannnes Hahn basın toplantısı yaptı.

"Kriz çıkarmak kimsenin yararına değil" diyen Çelik, "Katılım müzakereleri olmasın teklifi sağlıklı değil" şeklinde konuştu. Avrupa Parlamentosu'nun oylayacağı Türkiye raporu ile ilgili konuşan AB Bakanı Çelik şunları dile getirdi:

"Şöyle bir şey söz konusu değil. Türkiye ile AB arasında katılım müzakereleri olmasın, onun yerine 'terör, göç ya da diğer alanlarda güçlü bir iş birliği' şeklindeki tekliflerin hepsini elimizin tersiyle itiyoruz. Bu tekliflere kapı açanlar esasında birilerinin Avrupa projesini baltalamasına da kapı açıyorlar. Bunlar sağlıklı teklifler değil. Bir gün Türkiye ya da 28 AB ülkesi böyle bir karar vermeye yaklaşırsa o başka bir meseledir."

Avrupa Parlamentosu'na yönelik eleştirilerini dile getiren Çelik, "Avrupa Parlamentosu Türkiye ile darbe girişimi konusunda dayanışmada sınıfta kaldı. Beklentimiz güçlü dayanışmaydı, bunun yerine 'katılım müzakerelerini keselim' çağrısı yanlıştır" dedi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Veli Saçılık ve Eşi Gözaltında

Bakan Çelik Öer Çlik Avrupa Birliği Avrupa Parlamentosu Müzakere Oylama Fransa Strasbourg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500