Bakan Işık ABD'nin YPG Mektubuna İlişkin Konuştu

Bakan Işık'tan ABD'nin YPG mektubuna ilişkin ilk açıklama geldi. Işık, mektubu olumlu adım olarak gördüklerini açıkladı.

Bakan Işık ABD'nin YPG Mektubuna İlişkin Konuştu
Bakan Işık ABD'nin YPG Mektubuna İlişkin Konuştu Ecem Şenol
Bu içerik 2626 kez okundu.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a bir mektup göndermiş, mektupta YPG ile zorunlu bir işbirliklerinin olduğunu belirtmişti. Mektupta, ABD'nin YPG'ye gönderdiği malzemenin listesinin her ay Türkiye ile paylaşılacağı ve IŞİD ile olan savaş bittikten sonra malzemelerin geri alınacağı bilgisi yer almıştı. Bedelli askerliğe ilişkin de açıklama yapan Bakan Işık, Türkiye’nin şu anda birkaç tane terör örgütü ile mücadele ettiğini, PKK ile mücadele, DEAŞ'la mücadele, diğer terör örgütleri ile mücadelenin devam ettiğini ve bedelli askerliğin gündeme gelmesi dahi askerin moralini bozduğunu ifade etti. Gündemde bedelli askerliğin kesinlikle olmadığını ve konuşulmasının dahi doğru olmadığını düşündüğünü açıklayan Işık, Türk askerlerinin hem Rusya ile hem İran ile çalışmalarını sürdürdüklerini Rakka sonrası risklerin şimdiden değerlendirildiğini ve istihbarat birimlerinin hangi risklerin olduğu üzerinde çalıştığını aktardı.

Sınırda duvarın Temmuz ayının sonunda bitmiş olacağını ve 6 ay içerisinde 24 saat gözetleme kameraları ile balonlarla sınırın tamamen 24 saat kontrol altına alındığı bir uygulama hayata geçirildiğini belirten Fikri Işık, bunu sadece sınırları korumak için de yapmadıklarını aktardı.

Yurtdışına kaçan FETÖ firarilerinin yarın hukuki bir boşluk doğmaması için hukuki düzenleme yaptıklarını ve firarilerin kanun karşısında koruma altına girmemeleri için bir düzenleme yaptıklarını belirten Bakan Işık, Helikopter Engel Tanıma Sistemi’nin geçmişi uzun olan bir proje olduğunu ifade etti.

Ülkede TSK'daki FETÖ'nün belinin kırıldığının söylenebileceğini ancak bu temizliğin tamamen bittiği anlamına gelmeyeceğini belirten Bakan Işık, yeni ihraç da olabileceğini ve bazılarının kendisini inanılmaz saklıyor olabileceğinin altını çizdi. Fikri Işık, ellerinde hiçbir veri bulunmadığı halde itirafçının ifadesini aldıklarını ve çok önemli bir FETÖ elemanı olduğunun anlaşıldığı belirttikten sonra, TSK'da bir harekat kabiliyetlerinin kalmadığını belirtti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Ergenekon Davası Yeniden Görülüyor

ABD YPG Mektup Türkiye Bakan Işık Fikri Işık Konuşma Açıklama Terörle Mücadele Terör Örgütü FETÖ IŞİD DEAŞ PKK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500