Bakan Özhaseki'den Deprem Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Erzurum Üniversiteleri Milli Türk Talebe Birliği 17’inci Geleneksel Mezunlar Buluşması’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Özhaseki'den Deprem Açıklaması
Bakan Özhaseki'den Deprem Açıklaması Başak Tatar
Bu içerik 1027 kez okundu.

Mehmet Özhaseki, Erzurum Üniversiteleri Milli Türk Talebe Birliği 17’inci Geleneksel Mezunlar Buluşması’na katıldı. Muhabirlerin sorularını yanıtlayan Özhaseki, Bakanlar Kuruluna sundukları yeni programa göre Türkiye’de her yıl 500 bin yeni bina inşa edeceklerini belirtti. Bakan, Türkiye’de 99 yönetmeliği öncesinde yapılan yaklaşık 7 buçuk milyon yapı stokunun varlığından bahsedip bunların büyük çoğunluğunun depreme dayanıksız olduğu; dolayısıyla yıkılmaları gerektiğini söyledi.

Senede 500 bin konutu değiştirmek üzere bir program hazırlayarak 15 yıl içerisinde tamamlamayı düşündüklerini bildiren Özhaseki, “Biz işe başlarız, bizden sonra gelenler devam ettirirler ve 15 yıl sonra Türkiye’deki tüm yapı stoku sağlam hale gelir” ifadelerini kullandı. Bunun alt yapısını, kanuni mevzuatını, finansman kaynaklarını, rezerve olanlar hususundaki tıkanıklıkları tek tek çalışarak Bakanlar Kurulu’na sunum yaptıklarını aktardı. Başbakan Yıldırım dâhil olmak üzere bütün ekibin bunu doğru bulduklarını söyleyip önümüzdeki günlerde bunun kamuoyuyla paylaşılacağını ve icraatlarına başlatılacağını açıkladı. Yılda 500 bin konut değiştirileceği; bunun 200 bininin İstanbul’da, 300 bininin de Anadolu’da olacağına değindi.

Bakan Özhaseki, Bodrum’da yaşanan depremle ilgili de konuştu. Ege Denizi'nin depremsellik riski açısından önemli bir yer olduğunu herkesin bildiğini; bu nedenle o bölgelerde yapılaşma izinlerinin de mahdut ve sınırlı tutulduğunu paylaştı. Eğer belediyeler bunu delmişlerse bir takım sıkıntıların ortaya çıktığını dile getiren Özhaseki, “Bodrum’daki olay 6 şiddetinde Allah’tan bir can kaybı olmadı. Buna seviniyoruz ama o bölgelerde tekrar deprem olabileceğini biliyoruz” dedi ve oradaki belediye başkanından yapılaşma izni konusunda hassas davranmaları çağrısını yaptı.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Harun Kolçak Hayatını Kaybetti

 

mehmet özhaseki çevre ve şehircilik bakanı erzurum ege denizi deprem açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500