Bakanlık Mavi Marmara Tazminatının Üstüne mi Yattı?

İsrail'in Mavi Marmara'da ölen Türk vatandaşları için verdiği 20 milyon dolarlık tazminatın ailelere ulaştırılmaması tartışmalara sebep oldu.

Bakanlık Mavi Marmara Tazminatının Üstüne mi Yattı?
Bakanlık Mavi Marmara Tazminatının Üstüne mi Yattı? Ecem Şenol
Bu içerik 2186 kez okundu.

İsrail’in Mavi Marmara’da ölen Türkiye vatandaşlarına ödenmek üzere verdiği 20 milyon dolar mahkemeye taşındı. Ailelerin açtığı davada karşı tarafta yer alan Maliye Bakanlığı, davacıların sebepsiz zenginleşmesi olduğunu belirterek davanın reddini istedi.

Açıklama, CHP Milletvekili İbrahim Özdiş’ten geldi. Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Özdiş, İsrail ile yapılan sözleşmeyi hatırlatarak, sözleşme gereği yakınlarını kaybeden 10 aileye ödenmek üzere hükümet hesabına 1 Ekim 2016 tarihinde 20 milyon dolar yatırıldığını açıklamasının ardından, bu ödemeye rağmen, geçen sürede ailelere ödeme yapılmadığının altını çizdi.

Özdiş, ödeme yapmayan bakanlığın ailelere mahkeme yolunu gösterdiğini belirterek, ailelerce açılan davalarda, davalı olarak hükümeti temsilen Maliye Bakanlığı’nın taraf olduğunu ve maalesef ya davacıların sebepsiz zenginleşmesinden bahsederek ya da tamamı ile davanın reddini isteyerek skandal bir yaklaşım sergilendiğini dile getirdi. Her aileye ödenecek miktarın belli olduğunu ve 2 milyon dolara karşılık geldiğini belirten Özdiş, bu paranın her aileye mutlaka ödenmek zorunda olduğunun altını çizdi.

Bu durumda idarenin takdir yetkisi bulunmadığını, idare hukukundaki ‘bağlı yetki kuralı’ gereğince bu ödemenin yapılması gerektiğini söyleyen Özdiş, hükümeti temsilen eski davalarda dâhili davalı olan ya da yeni davalara davalı olarak cevap veren Maliye Bakanlığı’nın, enteresan bir şekilde sanki ortada bir anlaşma yokmuş ve hesaplarına, muhataplarına ödenmek üzere tazminat parası havale edilmemiş, sıradan bir tazminat davasına cevap verir gibi davanın reddine hüküm kılınmasını isteyebildiği belirtti. Özdiş açıklamasında, Bakanlığın adeta kendilerinin anlaşarak paraları aldıklarını ama vatandaşların gidip uğraşmalarını istediklerinin anlaşıldığını vurguladı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Sergen Yalçın'ın Yeni Yeri Belli Oldu

Maliye Bakanlığı Mavi Marmara CHP'li Vekil İbrahim Özdiş Meclis Vatandaş Aile Ödeme Tazminat İsrail Sözleşma Haksız Zenginleşme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500