Bakanlıktan ‘Dersim’ Açıklaması

İçişleri Bakanlığı'nca, Belediye Meclisi tarafından verilen Tunceli isminin 'Dersim' olarak değiştirilmesi kararıyla ilgili soruşturma başlatılarak müfettiş görevlendirildi.

Bakanlıktan ‘Dersim’ Açıklaması
Bakanlıktan ‘Dersim’ Açıklaması Meltem Yüksel
Bu içerik 238 kez okundu.

İçişleri Bakanlığı'nca, Belediye Meclisi tarafından verilen Tunceli isminin 'Dersim' olarak değiştirilmesi kararıyla ilgili soruşturma başlatılarak müfettiş görevlendirildi. Tunceli'de belediye tabelasına "Dersim Belediyesi" yazılmasına dair Tunceli Valiliği'nin mahkemeye yaptığı başvuru, 24 Mayıs'ta yürütmeyi durdurma kararına bağlanmıştı. 

Tunceli Belediyesi Meclis Üyeleri, geçen günlerde aldıkları kararla belediye girişinde bulunan tabeladan Tunceli yazısının kaldırılıp yerine Dersim tabelasının asılmasını istemişti.

İsim değişikliyle ilgili olarak Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, yaptığı açıklamada Valiliğin kararını beklediklerini söylemişti.

‘Dersim Belediyesi’ tartışması devam ederken TKP, 'tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz olmuştur' açıklamasında bulunmuştu. EMEP ise yaptığı açıklamada, “Dersim adı tarihsel bütünselliği içerisinde ele alındığında ‘marjinal’ bir siyasal alana sığdırılmayacak kadar anlamlıdır”  demişti.

Belediyenin ismini ‘Dersim’ olarak değiştirilmesine yönelik aldığı karar,| www.directoryhotspot.com | uygulanamadan Valiliğin başvurusu üzerine Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştu.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yargıtay Nevin Yıldırım'ın Cezasını Onadı

 

 

Tunceli Dersim Belediye İçişleri Bakanlığı Mehmet Fatih Maçoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”