Barzani’den ABD Çıkışı

IKBY’nin eski Başkanı Mesut Barzani referandum sonrasında ilk kez NPR’a açıklamada bulundu.

Barzani’den ABD Çıkışı
Barzani’den ABD Çıkışı Meltem Yüksel
Bu içerik 597 kez okundu.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin eski lideri Mesut Barzani, 25 Eylül bağımsızlık referandumundan sonra ilk kez ABD radyolarından NPR’a açıklamada bulundu.

Görev süresi ay başında sona eren Barzani, bağımsızlık referandumu kararından pişman olmadıklarını ve Amerika ile olan ilişkileri yeniden değerlendireceklerini söyledi. Rusya’nın referanduma daha sıcak baktıklarını ifade eden eski lider, “Belki de Ruslar ABD'den daha iyi bir dost olabilirler" dedi.

Barzani, İran destekli paramiliter güçlerle, Irak Ordusu'nun, ABD'nin kendilerine tedarik ettiği tanklar ile petrol kenti ve Kürtler için önemli bir kent olan Kerkük'ü almasına ABD'nin ses çıkarmamasına çok şaşırdıklarını belirterek; "Amerikan silahları, Abram tankları ve ABD'nin Irak ordusuna DEAŞ (IŞİD) ile mücadele etmesi için verdiği silahları kullanıyorlardı. Ama bu silahları insanlar üzerinde kullandılar ve Amerika sessiz kaldı. Tabii ki bu beklenmedik bir durumdu. Yani ABD ile ilişkileri ciddi bir şekilde revize edeceğimizi söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

ABD IKBY Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Mesut Barzani Rusya Referandum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500