Başbakan Yıldırım'dan Macaristan'a Vize Çağrısı

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz’un Türkiye'nin gerçek dostlarını görmesine imkân sağladığını ifade etti. Yıldırım ayrıca Macaristan Başbakanı'na vizeleri gevşetme çağrısında bulundu.

Başbakan Yıldırım'dan Macaristan'a Vize Çağrısı
Başbakan Yıldırım'dan Macaristan'a Vize Çağrısı Ecem Şenol
Bu içerik 743 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım, vize muafiyeti konusunda Macaristan Başbakanı Orban'a çağrıda bulunarak, vizelerde sıkıntı olduğunu ve vizeleri iş adamlarından başlamak üzere biraz gevşetmeleri gerektiğini aktardı.

Başbakan Binali Yıldırım, JW Marriot Otel'de Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Türkiye'ye resmi ziyareti kapsamında düzenlenen 'Türkiye-Macaristan İş Forumu'nda konuştu. Yıldırım, yaptığı konuşmada, geçen yıl 15 Temmuz'da alçak bir darbe girişimi yaşandığını ve bu darbe girişiminin amacının, Türkiye'nin demokrasisini yok etmek, geleceğini karartmak olduğunu belirterek, milletin cesareti, Cumhurbaşkanının dirayeti ile bu alçak darbe girişiminin başarısızlığa uğratıldığını ifade etti. 15 Temmuz darbe girişiminin, Türkiye'nin gerçek dostlarının kimler olduğunu görmesine imkân sağladığını ve o gecenin aydınlığında gerçek dostların görüldüğünü ifade eden Yıldırım, onlardan bir tanesinin de Macaristan olduğunu ifade etti.

Türkiye ile Macaristan arasındaki tarihi ilişkilere işaret eden Yıldırım, ortak yönleri bir avantaj olarak görmek gerektiğini ve bunu gelecekteki ilişkilerin inşası için kullanılması gerektiğini aktardı. 2013'te Cumhurbaşkanının Macaristan'a yaptığı ziyaretten sonra ilişkilerde ciddi bir hareketlenme olduğunu ve 5 milyar dolarlık bir hedefin ancak bu hedefin yarısında olduğumuzu ifade eden Yıldırım, demek ki daha fazla çalışılması gerektiğini ifade etti.

Ticaretin artması için ulaşım ve değişimin her şeyin başında geldiğini anlatan Yıldırım, vizelerde sıkıntı olduğunu ve vizeleri iş adamlarından başlamak üzere biraz gevşetmek gerektiğini ifade etti. Sadece havayolunun, karayolunun bağlantıların kolay olmasının yetmediğini, tabii insanların da seyahatini kolaylaştıracak tedbirler gerektiğini vurgulayan Yıldırım, Avrupa Birliği ve Schengen’in anlaşılabilir olduğunu ama ikili ilişkileri geliştirmek istiyorsak mutlaka vize kolaylığını dikkate almak gerektiğinin altını çizdi.

Esasen AB ile tam üyelik müzakereleri yapıp da vize muafiyeti kolaylığı olmayan tek ülkenin Türkiye olduğunu, bunun da AB'nin ayıbı olduğuna değinen Yıldırım, daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa’nın, Türkiye'ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ettiğinin altını çizdi.  

Yıldırım, Türkiye'nin bulunduğu konum itibarıyla sadece Balkanlar değil, Avrupa Birliği'nin güvenliğini de bir anlamda temin eden bir ülke olduğunu belirterek, Türkiye’nin, bölgede istikrar adası olmaya devam edeceğini, bir yandan da ekonomisini büyütmek için gereken atılımları yapacağını aktardı. Bütün bunları yaparken gerçek dostlarıyla ilişkilerini çok daha ileri bir noktaya taşıyacağını ifade eden Yıldırım, kültürel bakımdan da ilişkiler olduğunu ve ayrıca, Macaristan ile eğitim, bilim, teknoloji, araştırma, geliştirme konularında da büyük potansiyele sahip olunduğunu dile getirdi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise konuşmasında, Türk olsaydı herhalde ilk önce Macaristan'a çok dikkat etmeyeceğini, sonuç olarak Türkiye’nin, Avrupa'nın en büyük ülkesi haline geldiğini belirttikten sonra, Macaristan'dan 8 kat daha büyük olduğunun altını çizdi. Çevresinde savaşlar da olduğunu ama stratejik açıdan önemli olduğunu belirten Başbakan Orban, Avrupa'da giderek terör tehlikesinin arttığını ve Macaristan'da güvenliğin ve öngörülebilirliğin mevcut olduğunu bildirdi. Orban, bir Türk iş adamı için Avrupa'daki en düşük vergilerin Macaristan'da olduğuna değindi. Orban, iki ülke arasında iş alanlarının artırılması gerektiğine dikkat çekti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Bafetimbi Gomis İstanbul'da

Binali Yıldırım Başbakan Konuşma Macaristan Türkiye Vize İş Oraklığı Dostluk Anlaşma Görüşme Açıklama Orban
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500