Başbakan'a Darbeyi MİT Söylemediyse Kim Söyledi?

Hürriyet gazetesi yazarı Murat Yetkin, Başbakan Binali Yıldırım'ın darbe girişimine dair 22.30-23.00 arasında bilgilendirilmesini köşesine taşıdı ve bir yıl geçmesine rağmen yanıt arayan sorulara yer verdi.

Başbakan'a Darbeyi MİT Söylemediyse Kim Söyledi?
Başbakan'a Darbeyi MİT Söylemediyse Kim Söyledi? Başak Tatar
Bu içerik 1875 kez okundu.

Hürriyet gazetesi yazarı Murat Yetkin bugün, darbe girişimine dair 22.30-23.00 arasında bilgilendirilmesini ve 
üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bir türlü yanıt alınamayan soruları yazdı.

Yetkin, en son Fikret Bila’nın 15 Temmuz kanlı darbe kalkışmasının yıldönümü üzerine kendisiyle yaptığı mülakatta okunduğunu kaydedip, Yıldırım’ın MİT Müsteşarı Fidan’ı 22.30 ile 23.00 arasında bir saatte -“22.40 da olabilir”- aradığını söylediğini ifade etti.

Yazar, Fidan’ın daha önce kendisini arayıp aramadığının bilinmediğini çünkü Bila’nın “MİT Müsteşarı bu bilgiyi vermiş miydi size, siz aradığınız zaman?” diye sorduğunda düzeltme yapmadan “Hayır, MİT Müsteşarından o bilgiyi alamadık” şeklinde konuştuğunu da paylaştı.

Başbakan’ın, Bila’ya o sırada Emniyet Genel Müdürü, Ankara ve İstanbul Valileri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dâhil çok sayıda yetkiliyle görüştüğünü de söyleyen Yıldırım’ın “22.40 olabilir” dediği, 22.30-23.00 arası konuşmanın da o sürece denk geldiğini aktaran Hürriyet yazarı, önemli noktalara değindi. 

Bu saatin (22.40) önemli olduğunu vurgulayan Yetkin, “Bu saat önemli… Çünkü Başbakan saat 22.03’te telefonla NTV’ye bağlanacak, halka hitap eden ilk hükümet yetkilisi olarak “kalkışmanın” Türk Silahlı Kuvvetlerinin emir komutası içinde olmayıp, ordu içinden bir cuntanın işi olduğunu, arkasında da Fethullahçı’ların bulunduğunu söyleyecektir” ifadelerini kullandı.

Yetkin yazısına şu şekilde devam etti: “Kimliği açıklanmayan Binbaşı O.K.’nın Yenimahalle’deki MİT karargâhına 16.10’da gidip daha sonra verdiği ifadeye göre darbe hazırlığı dahi olabilecek şekilde MİT’e saldırı ihbarında bulunması üzerinden saatler geçmiş durumdadır. Keza Fidan’ın 18.10’da Genelkurmay’a gidip ‘İhbarın daha büyük bir planın parçası olabileceğini’ söylemesinin de.”

Darbeciler Ana Karargâh İddianamesi ’ne göre saat 21.00’da düğmeye bastıklarını, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İkinci Başkan Orgeneral Yaşar Güler ve kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ın silah zoruyla etkisiz hale getirildiklerini anlatan Yetkin, saat 21.30’da darbecilerin “Yurtta Sulh Konseyi” adını verdikleri yasadışı yapı adına Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün sırasıyla “Atama”, “Katılışlar” ve “Sıkıyönetim Direktifi” mesajlarını, ilgili ordu birliklerine Genelkurmay’ın gizli haberleşme sistemi MEDAS aracılığıyla yayınlamaya başladığı bilgisini verdi.

“Darbecilerin el koyduğu F-16 uçakları Diyarbakır’dan havalanmış, İncirlik’ten havalanan tanker uçakların desteğiyle Ankara üzerinde alçaktan uçup ses duvarını aşarak oluşturdukları patlamalarla halkta terör duygusu oluşturmaya başlamıştır” diyen yazarın sözlerine göre, İstanbul’da tanklar Boğaziçi Köprüsünü trafiğe kapatmış; Başbakan durumun tehlikesi karşısında kara yoluyla İstanbul’dan Ankara’ya doğru yola çıkmış, Yolda da bu telefon konuşmalarını yapmış.

Yıldırım’ın aslında yasaya göre doğrudan kendisine bağlı olan MİT Müsteşarından bilgi alamadığı şikâyetini medya üzerinden daha önce de dile getirdiğini hatırlatan Yetkin, örnek vererek “Daha kalkışmanın bastırılmasından daha bir hafta sonra 23 Temmuz 2016’da, ATV ve A Haber ortak canlı yayınında Başbakan’ın söylediklerine yer verdi. Buna göre Yıldırım, “Bir ton emir hazırlamışlar. Hepsi inceden inceye çalışılmış. Ben olanları anlatıyorum, bunun yorumunu da vatandaş yapsın. İstihbarat, Genelkurmay’a aktarmış. Önlem alınamamış. Kuvvet komutanlarının tamamı, hatta Genelkurmay Başkanımız dâhil derdest edilmiş, Akıncı’ya götürülmüş. Bu onaylanacak bir şey değil. Bana neden haber verilmedi? O sorunun cevabını ben de arıyorum. Bizim süreçten haberimiz olmadı” cümlelerini kullanmış.

Başbakanın bu sözlerden 2, darbe girişiminden 3 hafta kadar sonra 2 Ağustos’ta CNN Türk canlı yayınındaki sözlerinden, aradan geçen sürede şikâyetinde bir değişme olmadığının anlaşıldığını belirten Yetkin, kendisinin “Ben bunu Milli İstihbarat Teşkilatı başkanına sordum. “Bu nasıl olur?’ dedim. Başbakanın haberi yok, Cumhurbaşkanının haberi yok. Tamam, Genelkurmay Başkanının bilgisi olması gayet doğal, ama aynı zamanda Başbakana da söylemesi lazım çünkü siz Başbakana bağlısınız. Ama bunun cevabını veremedi; herhangi bir şey de söylemedi. Doğrusu bu” sözlerine değindi. Başbakan’ın, aradan bir yıl geçtikten sonra Bila’nın sorusu üzerine “Müsteşar o anda darbeyle ilgili söylemedi” diye tekrar ettiğini anlattı.

Darbeyi Başbakan’a kendisine bağlı istihbarat örgütü söylemediyse kim söyledi de Başbakan da bir süre sonra çıkıp halka bunun, ordu içindeki Fethullahçı’ların kalkışması olduğunu söylediği sorusunu yönelten yazar, cevap olarak hiç kimsenin söylememiş olduğunu bildirdi.

Başbakan Yıldırım’ın Bila’ya “Esas kanaati kendim oluşturdum. Cumhurbaşkanımızla istişare ederek, beraber konuştuk, bunun FETÖ’cülerin asker içerisinde bir kalkışması olduğu kanaatine vardık. O anda doğru da olabilirdi, yanlış da” şeklinde ifade ettiğini kaydetti. O an doğru ya da yanlış da olabileceğini dile getiren Yetkin, bunun aslında müthiş bir cümle olduğu yorumunu yaptı.

İşin daha ilginç yanının, bu anlatımda adı geçen herkesin hâlâ görevinin başında olması olduğu değerlendirmesinde bulunan Hürriyet yazarı, o gece neler olup bittiğine dair sürmekte olan davalar dışında ayrı bir incelemenin başlamadığını söyleyip o gece en kilit bürokratik mevkilerde olan Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı Meclis Komisyonu’nun karşısına geçmek yerine yazılı metinler gönderdiklerini anlattı.

Yetkin son olarak, Başbakan’ın ise şikâyetini medya aracılığıyla dile getirmeye, kendilerinin de onun dediklerini yazmaya devam ettiklerini açıkladı ve ekledi: “Daha o geceye dair konuşulacak çok şey var, öyle anlaşılıyor.”

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

OHAL ve Afrin Operasyonu Masaya Yatırılacak
başbakan binali yıldırım mit darbe ertuğrul özkök hürriyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500