Başbakan'dan OHAL Uzatılacak Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, OHAL'in 3 ay daha uzatılmasını teklif edeceklerini açıkladı.

Başbakan'dan OHAL Uzatılacak Açıklaması
Başbakan'dan OHAL Uzatılacak Açıklaması Ecem Şenol
Bu içerik 673 kez okundu.

Çankaya Köşkü’nde gazetecilerle bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, OHAL için 3 ay uzatılmasına dair teklifleri olacaklarını belirtti. Yıldırım, afiş tartışmaları için ise, alınganlık gösterecek bir şey olmadığını ve TSK’yı hedef alma düşüncesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

Bugün itibarıyla memuriyetten uzaklaştırma alan 38 bin 202, memuriyetten çıkarma olan 103 bin 844 ve toplamda 142 bin 46 kişinin olduğunu aktaran Yıldırım, bu arada 34 bin 320 kişinin de iade edildiğini ve ayrıca hakkında işlem yapılan şüpheli sayısının ise 168 bin 796 olduğunu belirtti. OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonuna itiraz başvuru sayısının da 296 bin 350 olduğunu aktaran Yıldırım, burada mükerrerlik olabileceğini, valiliğe de itiraz edilmiş olabileceğini ve Bakanlığa da Başbakanlığa da itiraz etmiş olunabileceğinin altını çizdi.

ABD’nin başkenti Washington’da 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bilgilendirme ilanlarının asılmasına izin verilmemesini değerlendiren Yıldırım, ABD’nin bu tavrının kabul edilemeyeceğini ve darbe kalkışmasını eleştiren afişleri engellemenin samimiyetsizlik olduğunu aktardı.

Davetiye polemiğine ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, yürüyüşten sonra duygusallaştıklarını, milletin Meclis’ine davet olmayacağını, belirttikten sonra çağrının herkese yapıldığını gelmemek için dolambaçlı yollara girmeye gerek olmadığını ifade etti.

“Cumhurbaşkanı’na suikast” davasında darbe sanığının “Hero” yazılı tişört giymesi nedeniyle yaşanan gerginliği değerlendiren Yıldırım bunun suçun itirafı olduğunu, milletin öfkesini kabartan bir tutum olduğunu ifade ettikten sonra, içeri nasıl sokulduğunu Adalet Bakanlığı’nın araştırdığını belirtti. Yıldırım’ın konunun faillerinin ortaya çıkarılacağını ve Cumhurbaşkanı’nı öldürmeye giden bir alçağın üstünde “kahraman” yazmasının kabul edilemeyeceğini, cezaevlerinin gerekli tedbirleri alacağını ve bir daha böyle görüntüler olmayacağını açıkladı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

OHAL KOmisyon Başvuru Binali Yıldırım Açıklama Başbakan Kahraman Dava ABD Türkiye 15 Temmuz Afiş Tartışma Hassasiyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500