Başbakan'dan Rakka Operasyonu Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada Rakka operasyonun başladığını duyurarak ABD'yle bu konuda ortak çalıştıkları haberini basın mensuplarıyla paylaştı.

Başbakan'dan Rakka Operasyonu Açıklaması
Başbakan'dan Rakka Operasyonu Açıklaması Ecem Şenol
Bu içerik 712 kez okundu.

Yıldırım, dün Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileriyle bir araya geldiği, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un da hazır bulunduğu iftarda, ramazan ayının millete, İslam alemine huzur, barış ve kardeşlik getirmesini diledi.  Geçen hafta hayatını kaybeden Yeni Şafak gazetesi yazarı Akif Emre ile damadı tarafından bıçaklanarak öldürülen Yeni Akit gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Kadir Demirel'e Allah'tan rahmet, ailesi ve okurlarına başsağlığı dileyen Yıldırım, Akif Emre’nin sadece bir yazar değil aynı zamanda kaleminden mazlum coğrafyanın sesini duyuran önemli bir düşünce insanı olduğunu ve Kadir Demirel’in de mesleğine aşık bir insan olduğunu ifade ettikten sonra, her ikisinin de mekanının cennet olmasını temenni ettiğini ifade etti.

Medya mensuplarıyla siyasetçilerin kaderlerinin, hayatlarının ve mesailerinin benzer olduğunu söyleyen Yıldırım yazılı, görsel, işitsel medya mecralarının, uzun yıllardır siyaset alemini vatandaşlara anlatmaya çalıştığını vurguladıktan sonra gazetelerin, uzun seneler iletişim dünyasının, dünyada ve Türkiye'de amiral gemisi olmayı sürdürdüğünü, daha sonra radyonun ve "ajans dinleme" deyiminin medya literatürüne girdiğini anlattı.

Yıldırım, günümüzde ise televizyon, sosyal medya ve internetin, iletişimin en önemli aracı haline geldiğine işaret etti. Şimdi her olay anında, saniyelerle duyurulabildiğini ifade eden Yıldırım, bunun siyasetçilerin işini zorlaştırdığını belirtti. Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, yeni dönemde nasıl bir AK Parti görüleceğine dair sorulara, kabine revizyonunun yakın zamanda gündemlerinde olduğuna dair soruya burada kabineye girme arzusunda olan olmadığını ve o halde merak edilecek bir konu olmadığını belirtti. Rakka operasyonuna ilişkin değerlendirmesi sorulan Yıldırım, 2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece daha önce planlanan Rakka operasyonu başlatıldığını ve bu konuda Amerika Birleşik Devletleri gerekli bilgilendirmeyi operasyon öncesinde yapıldığını açıkladı.

Rakka operasyonunda Türkiye'nin, ABD'nin uyguladığı yönetimi tasvip etmediğini, bunun bir sır olmadığını vurgulayan Yıldırım, bu konuda her düzeyde rahatsızlıklarını ifade ettiklerini ancak onların Türkiye’ye,  bunun bir seçim olmadığını, mecburiyet olduğunu ve bu operasyon sonrası PYD/YPG ile ilişkilerin uzun süreli devam ettirilmeyeceğini, taktiksel bir iş birliği olduğunu ifade ettiklerini ve kendilerine gereken güvenceleri verdiklerini belirtti.  Yıldırım, sürecin yakından takip edildiğine, tedbirlerin alındığına dikkati çekerek, kendilerinin değişmeyen bir stratejileri olduğunu ve ülkemizi tehdit eden terör gruplarının ister yurt içinde isterse yurt dışında olsun, adı da ne olursa olsun PKK/PYD/YPG, DEAŞ, DHKP-C, ne kadar örgüt varsa hepsinin aynı olduğunu açıkladı. Yıldırım yurt içinde gerektiğinde yurt dışında, ülkemizin, insanımızın güvenliği için gereken adımları atmaktan çekinmeyeceklerini, geri durmayacaklarını ve bunu geçmişte de yaptıklarını, bundan sonra da icap ederse yapacaklarını dile getirdi.

Şırnak'ta meydana gelen helikopter kazası hatırlatılarak, "Helikopterde engel tanıma sistemi neden tamamlanamadı?" sorusunu yanıtlayan Yıldırım,  milletçe üzüldüklerini, bu üzüntüyü sadece ailelerin yaşamadığını, milletin topyekun yaşadığını dile getirdi. Tabii bu kazaların olmaması gerektiğini ve bu bahsedilen engel tanıma sisteminin uzun yıllardır, haklısınız, savunma sanayisinin gündeminde olmuş, birkaç sefer de ihale yapılmış, iptal edilmiş olduğunu ifade etti. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Ankara'da O İsimler Görevden Alındı

Rakka Operasyon Binali Yıldırım Başbakan Açıklama Basın Mensupları Duyuru ABD Donald Trump Akif Emre
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500