Basın Bayramında Gazeteciler Hakim Karşısında

Cumhuriyet gazetesinin yazar ve yöneticilerinin ilk kez hâkim karşısına çıkacağı günün Basın Bayramı’na denk gelmesi basın örgütleri tarafından ironiyle karşılandı.

Basın Bayramında Gazeteciler Hakim Karşısında
Basın Bayramında Gazeteciler Hakim Karşısında Ecem Şenol
Bu içerik 411 kez okundu.

Aylar sonra ilk kez hâkim karşısına çıkacak Cumhuriyet tutukluları, Türkiye’de son dönemde gazetecilere yönelik baskıların simgesi haline geldi. Cumhuriyet’in aktardığına göre bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülecek dava öncesi 24 Temmuz, Basın Bayramı ve Türk basınından sansürün kaldırılışının 109’uncu yıldönümünü hatırlatan Basın Konseyi, özgürlükçü ileri demokrasilerden biri olmayı hedeflerken, bugün yasaklarla, baskıyla, otosansürle ve kitlesel işsizlikle kararan bir medya tablosuyla karşı karşıya kalındığını ifade etti.

Mahkemelerde gazeteciliğin yargılandığını belirten Basın Konseyi, 160’a yakın gazetecinin tutuklu olduğunu ve sadece son bir yılda, 110 medya kuruluşunun kapatıldığını ifade etti. 2 bin 500 gazeteci işsiz bırakılırken, 24 Temmuz 2017’de, aynı zamanda 12 mensubunun cezaevinde tutulduğu Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının da yargılandığı gün olarak tarihe geçtiği aktarıldı.

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN Türkiye ise durumu alaycı biçimde ele alıp, bugün 24 Temmuz’u neşe ve mutluluk içinde, sansürün kaldırılışını coşkuyla kutladıklarını taa 24 Temmuz 1908 tarihinde basından kaldırılan sansürün, her yıl yeryüzünün en özgür ülkesinde 24 Temmuz’u, ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlanıldığı ifade edildi.

PEN, açıklamasına hangi görüşe ve hangi gazeteye mensup olursa olsun, gazetecilerin özgürce düşündüğünü, gerçeklerin peşine düştüğünü, araştırıp, sorgulayıp, yazdığını ve yazdıklarından ötürü en ufak bir siteme dahi maruz kalmadan görevlerini sürdürdüklerini belirtti. PEN Türkiye Merkezi olarak değerli basının bu göz yaşartıcı mutluluğunu paylaştıklarını, birlik beraberlik içinde nice bayramlar dilediklerini aktardı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Alman Ekipten Hakan Çalhanoğlu Özrü

 

Basın Bayramı Basın Özgürlüğü 24 Temmuz Sansür Ülke Türkiye Tutuklu Gazeteciler PEN Türkiye Açıklama İroni Mahkeme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500