“Başkanlığı Öcalan da İstiyor”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

“Başkanlığı Öcalan da İstiyor”
“Başkanlığı Öcalan da İstiyor” Yaren Yalçın
Bu içerik 1125 kez okundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan baskın için “Cumhuriyet’i FETÖ ile ilişkilendirmek şeref yoksunlarının işidir” diyerek tepki gösterdi. Gözaltına alınan gazetecilerin isimlerini sayan Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’in özgürlüğü savunan bir aydınlanma gazetesi olduğunu söyledi.

“FETÖ’cüleri devlete Cumhuriyet mi yerleştirdi?” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Hakimleri savcıları devlete yerleştiren, ne istediler de vermedik diyen Cumhuriyet miydi? Yüreğin yetiyorsa ne istediler de vermedik diyen adama hesap soracaksın; Sen bunlara devletin nesini peşkeş çektin diye?

81 ilin 76’sına Fethullahçı Terör Örgütü mensubu müdürlerini kim atadı? Savcı kardeşim sen neden sormuyorsun, şehirlere bombalar yerleştirilirken bunlara dokunmayın diyen Cumhuriyet miydi? Bu soruyu soramıyorsan çok büyük bir handikap içerisindesin.

Birileri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çıkarak ‘Fethullah Gülen’e çete demek ihanettir’ dedi. Kim söyledi diye sordun mu? Soramıyorsun çünkü cesaretin yok. Fethullah Gülen’in sümkürdüğü mendili kim alıp sakladı? Peki başbakan yardımcısını Gülen’in ayağına gönderip sor bakalım hocaefendinin bizden bir emri var mı diyen adama hesap sorabiliyor musun?

Cumhuriyet gibi gazeteler doğruyu yazıyordu. Yoksulluk 17 milyon, işsizlik almış başını gidiyor. Cumhuriyet gibi diğer olayları da Türkiye'nin gündemine getirerek dikkatleri başka yöne çekmek istiyorlar. Bu oynananlar başkanlık rejiminin fragmanlarıdır. Ülkenin başbakanı ‘Başkanlık gelmezse Türkiye bölünür’ diyor. Bu ülke 93 yıldır dimdik ayakta. Başbakan olarak Türkiye’yi bölünmeye sürüklüyorum diyorsun. Türkiye’nin bölünmesinden söz eden  kişi başbakanlık koltuğunda oturamaz.

Buradan Sayın Bahçeli’ye sesleniyorum; Başkanlık sistemi Türkiye’yi bölme projesidir. Tayyip Erdoğan çıktığı televizyonda, ‘Türkiye eyalet sisteminden korkmamalıdır’ ifadesini kullanıyor. Hiçbir siyasi lider bu tuzağa düşmemelidir. Bizim ortak paydamız bayrak, demokrasi ve demokratik parlamenter sistemdir. Koltuk uğruna ülkeyi ateşe atacaksın. Buna kesinlikle müsaade etmeyiz.

Başkanlık sistemini sadece Erdoğan değil, Abdullah Öcalan da istiyor. Bunu ne zaman söylüyor? 2014’te hükümet yetkililerine söylüyor; ‘Başbakan’a söyleyin başkanlık sistemini tartışabiliriz’ diyor. Bahçeli’ye hatırlatıyorum, bunlar şimdi PKK ile kavga ediyorlar ama 10 dakika içinde barışırlar. Sonra da diyecekler ki; ‘Kandırıldık.’

 

chp chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu cumhuriyet gazetesi fetö fethullah gülen başkanlık sistemi devlet bahçeli cumhurbaşkanı erdoğan abdullah öcalan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500