Başkent Kabil'de Bombalı Saldırı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Devlet başkanlarının ve büyükelçiliklerin bulunduğu bölgede bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre bilanço oldukça ağır.

Başkent Kabil'de Bombalı Saldırı
Başkent Kabil'de Bombalı Saldırı Meltem Yüksel
Bu içerik 1550 kez okundu.

Sabah saatlerinde tün dünya Afganistan’dan gelen acı haberle büyük bir şok yaşadı. Başkent Kabil’de devlet başkanlarının ve büyükelçiliklerin bulunduğu Vazir Akbar Han bölgesinde bomba yüklü bir araç infilak ettirildi.

Almanya büyükelçiliğine çok yakın bir yerde gerçekleşen patlama yerel saatle 08.25’te oldu. İnsanların işe gidiş saatinde meydana gelen patlamada can kaybı dehşet boyutlara ulaştığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı en 64 kişin hayatını kaybettiğini 320 kişinin de yaralandığını duyurdu. Reuters ise en az 80 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Almanya ise büyükelçiliklerinin çok yakınında gerçekleşen terör saldırısında yaralanan ya da hayatını kaybeden vatandaşlarının olup olmadığının henüz netlik kazanmadığını açıkladı.

Reuters’a açıklamada bulunan Kabil Emniyet Sözcüsü Basir Mücahit ise, bombalı aracın Alman Büyükelçiliği’nin yanında olduğunu fakat bölgede başka önemli binalar olduğu için hedefin tam olarak neresi olduğunu henüz çözemediklerini söyledi.

Patlamanın gerçekleştiği bölgede devlet başkanlığı sarayı, Almanya ve İngiltere Büyükelçilikleri de bulunuyor. Diğer kaynaklar ise bombanın su tankeri ya da bir kamyon içinde olduğunu açıkladı.

Terör saldırısını ise henüz hiçbir örgüt üstlenmezken Taliban’dan şüphe edildiği belirtildi. Geçtiğimiz günlerde örgüt bahar ayının gelmesiyle saldırılara başlayacaklarını duyurmuş hedeflerinde yabancı güçlerin olduğunu açıklamıştı.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Cumhurbaşkanı İstismarcı Vakfın Genel Kurulu'nda

Afganistan Patlama Kabil Terör Terör Saldırısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500