Başsavcı Açıkladı: FETÖ'nün Uzanamadığı Tek İl...

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Fethullahçı Terör Örgütü'nün Türkiye genelinde idari ve mali yapılanmaya sahip olmadığı tek ilin Tunceli olduğunu ifade etti.

Başsavcı Açıkladı: FETÖ'nün Uzanamadığı Tek İl...
Başsavcı Açıkladı: FETÖ'nün Uzanamadığı Tek İl... Tuğba Önkibar
Bu içerik 1637 kez okundu.

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Facebook hesabından FETÖ ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başsavcı Şimşek, şunları kaydetti:

"1976 yılında geldiği Manisa’da verdiği vaaz ve sohbetlerde bu milletin saf ve temiz insanlarının dini duygularının nasıl sömürüleceğini, bununda para ve menfaate ne kadar kolay çevrileceğini gözlemleyen hain örgüt lideri, yaklaşık iki yıl boyunca yaptığı çalışmaların meyvelerini o günden almaya başlamıştır. Daha sonra geçtiği İzmir Kestane Pazarı’nda da bu sömürünün tüm ülke geneline nasıl yayılacağının profesyonel plan ve projelerini tertiplemiştir. Manisa da yaklaşık iki yıldır yürüttüğümüz soruşturmada şu kanaatlere ulaştık. Örgüt para kaynağı olarak öncelikle iş adamlarını, sonrada kamu görevlilerini hedef kitle haline getirmiş, devlet memuru olan militanlarından ailevi durumlarına bakarak yüzde 5-10 arası ’himmet’ adını verdikleri haracı ay başlarında koordine imamı ya da abi-ablaları vasıtasıyla elden toplamış ve malum bankalarında kısa süre hesaplarında tutarak yurtdışı bankalara aktarılmıştır.

İş adamlarına gelince, öncelikle örgüte kazandırma amacıyla evlerde toplantılar yapılıp, ikna yoluyla ekonomik güçlerine göre ’himmet’ adı altında makbuz ya da belge vermeksizin nakit para ya da arsa arazi bağışları sağlanmış hatta Pensilvanya’ya geziler düzenlenmiştir. Bağış yapmayan ya da karşı çıkanlar hakkında önce usulsüz dinlemeler yaparak, şantaj malzemesi toplamaya çalışmışlar. Özel yaşamında arıza olanları da tabir yerindeyse Hollanda ineği gibi aylarca sağmışlar. Açık bulamadıklarının da iş hayatını bitirip, iflas ettirmişler. Bir grup iş adamı da karşılarındaki güce korkudan boyun eğmek zorunda kalarak, ’haram olsun’ diyerek bağışlarda bulunmuşlardır. Bu ülkenin insanlarını bir şekilde ikna ederek büyük bir ekonomik güce sahip olan FETÖ, kazancının büyük bir kısmını da yurtdışına transfer etmiştir. Akıbeti meçhul bu para, nerede ve ne şekilde değerlendirilmekte ya da değerlendirilecektir tarafımızca da bilinmemektedir."

Paylaşımının sonuna not düşen Şimşek, örgütün ülke genelinde idari ve mali yapılanma yapamadığı tek ilin Tunceli olduğu bilgisini verdi.

başsavcı manisa akif celalettin şimşek fetö tunceli facebook son dakika haber gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500