Baykal'dan Kılıçdaroğlu Tartışmasına Uyarı

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal en kısa sürede sağduyunun hâkim kılınması gerektiğini ve siyasi kavgayı mahkemede çözmek kadar tehlikeli bir şey olmadığını ifade etti.

Baykal'dan Kılıçdaroğlu Tartışmasına Uyarı
Baykal'dan Kılıçdaroğlu Tartışmasına Uyarı Ecem Şenol
Bu içerik 670 kez okundu.

Memleketi Antalya’da esnaf ziyaretinde bulunan CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal gündeme dair açıklamalarda bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik, hükümet yanlısı medyada başlatılan kampanyaya değinen Baykal sağduyunun en kısa sürede hâkim kılınması gerektiğini, siyasi kavgayı mahkemede çözmek kadar tehlikeli bir şey olmadığını ve siyasetin zemininin ayrı olduğunu söyleyerek, siyasetin tarafının hâkim polis olmadığını aktardı. Siyasetin tarafının halk, işçi, memur, kadın, emekli, yatırımcı, girişimci gibi taraflardan oluştuğunu dile getiren Baykal, bunların dilinin başka, mahkemenin dilinin başka olduğunu söyleyerek, mahkemede aletin kelepçe olduğunu ama siyasette aletin kelepçe olmadığının altını çizdi. Baykal, siyasetin aletinin ‘sen ne diyorsun kardeşim’ diyerek sormak ve dinlemek olduğunu ifade etti.

Ülkedeki her şeyin hukuk ve demokrasi zemininde, insana saygı ve siyaset zemininde yeniden şekillendirmesi gerektiğini belirten Deniz Baykal, memlekette çok önemli olaylar tartışmalar yaşandığını, Türkiye’de her düşünceye her anlayışa her sese ihtiyaç olduğunu belirterek, ‘’Sen sus kardeşim ben biliyorum’’ seslerine ihtiyaç olmadığını vurguladı. Bir müzakere bir paylaşma bir tartışma ortamı yaratılamadığını aktaran Baykal, herkesin dediğim dedik anlayışını dayattığını, gücü olan anlayışını dayattığını sonra her şeyin sıkıştığını ifade etti.

Siyasi hatanın siyasetle düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Baykal, hukuk ve siyasetin karşı karşıya mücadele eder hale geldiğinde siyasetin de hukukun da kaybedeceğini belirtti. Siyaset ile hukuku çatıştırmamak gerektiğine değinen Baykal, asker, hukuk ve politikanın bozulduğunu da belirtti. Deniz Baykal, yeni Anayasa’nın işleri tamamen çığırından çıkardığını da dile getirdi.

Baykal, anayasanın herkese eşit, hür, herkese yukardan bakan, herkesi kucaklayan ayrım yapmayan, devlete devlet muamelesi yapan devlete parti muamelesi yapmayan bir otorite olduğunu ifade ettikten sonra anayasanın parti üstü olduğunun altını çizdi. Parti anayasası olursa parti devleti olursa bunun sonunun kötü olacağını belirten Baykal, bu durumun daha fazla devam edemeyeceğini de vurguladı.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

AB Bakanı Ömer Çelik’ten Almanya’ya Sert Cevap

 

 

 

 

Deniz Baykal Antalya Milletvekili Açıklama CHP Kemal Klıçdaroğlu Kampanya Anayasa Devlet Siyaset Eleştiri Uyarı hükümet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500