Bayramda Korsanlara Dikkat

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan, Kurban Bayramı’nda yola çıkacak olanları korsan otobüsler konusunda uyardı. Yaşanan kazalara dikkat çeken Özcan, otogardan çıkan firmaların daha güvenli olduğunu belirtti.

Bayramda Korsanlara Dikkat
Bayramda Korsanlara Dikkat Aylin Köyatası
Bu içerik 874 kez okundu.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yolcuların sıkıntı yaşamaması için, otobüs firmalarının ek seferler koyarak gerekli önlemleri aldığını söyledi.

Özcan yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda yola çıkacak vatandaşları korsan otobüslerle seyahat etmemeleri konusunda uyararak şu bilgileri verdi: "Bayram gibi özel günlerde otogarda yoğunluk yaşanıyor. Buradan 81 şehre yolcu taşıyoruz. 3 bin otobüsün giriş çıkış yaptığı bir yer. Bu çok büyük bir sayı. Otobüslerin kuzey ve güney giriş çıkışları var. Korsanlar hariç toplamda 8 bin 500 otobüs şehirlerarası çalışıyor.”

Korsan taşımacılıkta otobüslerin kontrollerinin yapılmadığına dikkat çeken Özcan; ilgili makamların gerekli işlemleri yapması gerektiği belirterek; "Sektörün önemli sorunlarından birisi korsan taşımacılık. T-1 belgeli otogarlardan çıkış yapan otobüs, kontrollü kalkıyor. Trafik kontrolünden, takometreden geçiyor. Kalkışından, varacağı T-1 belgeli otogara kadar kontrollü gidiyor. İstanbul'da şu anda yaklaşık 500 otobüs her gün korsan taşımacılık yapıyor. Bunlar mahalle aralarından kalkıyor. Artık öyle bir şey oldu ki; Anadolu'daki şehirlerde kim hakimse oradan otobüs kaldırılıyor. Mahalle arasında bir yazıhane tutuyorlar. Otogara girmeden, çıkış belgesi almadan gidiyorlar. Bunların lastikleri nasıl, çift şoför gidiyorlar mı? Takometre var mı? Bunun kontrolü yapılmıyor. Özellikle illerde, belediyelerin ve güvenlik güçlerinin bu kontrolü yapması lazım" dedi.

Gurbetçilerin de bu konuda dikkatli olması gerektiğini söyleyen Özcan, kontrole tabi olan otobüslerin yeterli olduğunu hatırlattı. Yurt dışında yaşayan ve bayram için Türkiye'ye gelenlerin zaman zaman bir iki aile birleşerek öğrenci taşıyan, servis yapan minibüsleri ya da hat minibüslerini kiraladığını ifade eden Özcan; "Mesela, buradan kalkan minibüs Van'a, Elazığ'a, Samsun'a nasıl gidecek tek şoförle. Bu minibüsleri tutmasınlar. Koltuk adedimiz ve otobüs sayımız yetiyor. Gelsinler kontrollü otogarlardan kalkan otobüsler için bilet alarak gitsinler. Bu çok önemli. Özellikle belirtmek istiyorum minibüsle yola çıkmasınlar, yolları da kapatıyorlar, kaza yapıyorlar" diye konuştu.

"İstanbul'da 500 otobüs korsan taşımacılık yapıyor."

Yapılan araştırmalara göre belgeli otobüslerin ölümlü kaza oranının çok düşük olduğunu vurgulayan Birol Özcan, konuyla ilgili her yıl ilgili bakanlıklarından bilgi aldıklarını ve düzenlemeler yaptıklarını ileterek; “Ramazan Bayramı'nda otobüslerimiz kaza yapmadı ama bir otobüs kaza yaptığında o bize mal ediliyor. Oysa o korsan taşımacılıktır. Haliç'ten, Esenler'den, Eyüp'ten köylere, ilçelere şehirlere kalkıyor. İstanbul'da şu anda yaklaşık 500 otobüs her gün korsan taşımacılık yapıyor. Bunların hepsini tespit ettik, ilgili makamlara bildirdik. Bu korsan taşımacılık özellikle Kurban Bayramı gibi özel günlerde daha yoğun oluyor. Çünkü yolcunun mahallesinden kalkıyor ve ilçesine, köyüne ya da gittiği şehirde mahallesine kadar götürüyor, otogara girmiyor. Bu da yolcunun hoşuna gidiyor” dedi.

D-1 taşımacılığı yapan tüm firmaların araçlarında, 2015 yılında meydana gelen kazalarda yaşamını yitiren yolcu sayısının 42 olduğunu dile getiren Özcan, bu rakamın korsan taşımacılıkta çok daha yüksek olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Yolcularımız korsan taşımacılığı tercih etmesin. Otogardan kalkan ve güvenli olan 8 bin 500 otobüsü tercih edin. Bizdeki otobüsler 5 yaşına geldiğinde satıldığı için yeni ve güvenliler. Bunları kullansınlar. Şikayetleri olursa da bize bildirsinler. Otobüs firmaları düzenli şekilde çalışıyorlar ve rekabet halindeler. Hepsi birbirinden daha kaliteli ikramlar vererek yolcu çekmeye çalışıyorlar. Otobüslerimiz konforlu. İnternet ve televizyon var."

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Birol Özcan Kurban Bayramı Korsan Taşımacılık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500