“Beceriksiz Herifler Hepiniz Öleceksiniz”

15 Temmuz’da darbeciler tarafından odası basılan ve rehin alınan Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’in Özel Kalem Müdür Yardımcısı Binbaşı Recep Özkan, mahkemedeki sorgusunda darbe girişimi gecesi yaşananları anlattı.

“Beceriksiz Herifler Hepiniz Öleceksiniz”
“Beceriksiz Herifler Hepiniz Öleceksiniz” Yaren Yalçın
Bu içerik 1457 kez okundu.

15 Temmuz’da darbeciler tarafından odası basılan ve rehin alınan Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’in Özel Kalem Müdür Yardımcısı Binbaşı Recep Özkan, mahkemedeki sorgusunda darbe girişimi gecesi yaşananları anlattı.

Binbaşı Recep Özkan, Genelkurmay Başkanı odası ile İkinci’ Başkan’ın odasının karşılıklı olduğunu, Genelkurmay Başkanı makamı tarafında kalabalık görünce o tarafa gittiğini, koridorda ayak sesleri duyduğunu, 5-20 kişilik Özel Kuvvetler’den olduğunu anladığı çelik yelekli ve silahlı bir timin ikişerli koldan 2. Başkan’ın odasının kapısına yöneldiğini, başlarında emir subayı Binbaşı Mehmet Akkurt olduğunu kaydetti ve Binbaşı Akkurt’un sivil kıyafetli olduğunu normalde İstanbul’da kursta olması gerektiğini söyledi.

Binbaşı Özkan, rütbeleri belli olmayan askerlerin o tarafa yönelince kendisine silah doğrultup ‘Orada kal’ dediğini, kendisinin ‘Bana dokunmayın, bir şey yapmıyorum’ dediğini, emir subayının odasına alındığını, odaya girerken ‘Tatbikat var’ denildiğini, 2. Başkan’ın içeriden ‘Beceriksiz herifler, hepiniz öleceksiniz’ şeklinde bağrışlarını duyduğunu, kendisini almaya çalışan askerlere karşı koyduğunu söyledi.

Daha sonra bir Özel Kuvvet timini gördüğünü anlatan Binbaşı Recep Özkan, Genelkurmay Başkanı’nın olduğu bölümün tecrit edildiğini, alt kattan silah sesleri geldiğini, odasına gidip silahını aldığını, sonra tekrar makama gittiğini, bu sırada Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ı ve Kurmay Başkanı İhsan Uyar’ı elleri bağlı 2. Başkan’ın odasına aldıklarını, kapıya da bir Özel Kuvvetçi koyulduğunu söyledi.

O bölgede olayı yöneten kişinin Tuğgeneral Mehmet Partigöç olduğunu, telefonla sağa sola bir şeyler söylediğini kaydeden Binbaşı Özkan, herkesin birbirine ne olduğunu sorduğunu, Başbakan, Cumhurbaşkanı ve 1. Ordu Komutanı’nın televizyondaki açıklamalarını duyana kadar Genelkurmay Başkanı’nı karargahta sandıklarını, olayın seyrinin bundan sonra değiştiğini, bulundukları aslanlı kapıya kalabalık bir halk grubunun ‘Allahu ekber’ diyerek dayandığını, linç edilme durumuna karşılık kapının üstünden halka ateş açtıklarını, 4-5 el de kendisinin ateş ettiğini, halkın geri çekildiğini aktardı.

Binanın içindeki halkın çekilmediğini belirten Özkan, Özel Kuvvetler’den 3-4 personelin kapıyı açıp halkın üzerine doğru gittiğini, birkaç el silah sesi duyduğunu söyledi.

Binbaşı Recep Özkan, darbe girişiminin başarısız olduğunun gün ağarınca ortaya çıktığını, Özel Kuvvetçiler’in savunma hazırlıkları yapmaya başladığını, bir yerlerden buldukları koşu bandı ile evrak dolabını siper olacak şekilde hazırladıklarını belirterek, Mehmet Partigöç Paşa’ya ‘Komutanım napıyorsunuz?’ şeklinde sorduğunu, kendisinin ‘Hazırlık yapıyoruz’ dediğini aktardı. Kendisinin’Biz burada onların kanını dökemeyiz, bu bize helal değildir yapamayız’ dediğini fakat dinlemediklerini de kaydetti.

15 Temmuz darbe girişimi genelkurmay başkanı odası 2 başkan yaşar güler özel kalem müdür yardımcısı binbaşı recep özkan salih zeki çolak ihsan uyar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500