Bedeli Ağır Ama…

Politico’ya konuşan Fethullah Gülen, Cemmat’e yapılanların ‘anayasaya aykırı’ olduğunu söyledi.

Bedeli Ağır Ama…
Bedeli Ağır Ama… Yaren Yalçın
Bu içerik 1258 kez okundu.

Politico’ya konuşan Fethullah Gülen, Cemaat’e yapılanların ‘anayasaya aykırı’ olduğunu söyledi.

Fethullah Gülen, amacının barışçıl olduğununun altını çizerek, devlete sızmaya çalıştığı iddialarının doğru olmadığını iddia etti.

Uzun süredir konuşmalar yaptığını ve 70 kitabı olduğunu söyleyen Gülen, “Türk hükümetinde görüşlerimi paylaşan insanlar olması doğal” dedi. ‘Öğretisinin yasal sınırlar içinde ve etik davranmak’ olduğunu söyleyen Gülen, “Eğer birileri üstlerinin yasal emirlerine karşı geliyorsa bu benim öğretime ihanettir ve onların soruşturulmasını, yaptıklarının sonuçlarının yaşamasını tamamen destekliyorum” şeklinde konuştu.

“Devlet kurumlarında farklı siyasi ve dini yönelimler olduğunu biliyoruz” diyen cemaat lideri, “milliyetçiler, neo-milliyetçiler, solcular, Kemalistler, Aleviler, Maocular, Sufi tarikatların sempatizanları şeklinde sıraladı. Eskiden sadece Kemalistlerin kimliklerini açıklayabildiklerini savunan Gülen, bunun yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sadakatin azaldığını söyledi.

Fethullah Gülen, Erdoğan’ın “Hizmet üyeleri tarafından kurulan bütün kurumları yok etmeye ve yenilerinin açılmasını engellemeye çalıştığını” belirterek, “Bu Türkiye anayasasına ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalara aykırı. Dünya liderleri tavır almasa Türkiye’de cumhurbaşkanını durduracak bir iç dinamik yok. Erdoğan hükümeti insanları şiddete yöneltmek için her şeyi yapıyor” dedi.

Cemaat üyelerinin Türkiye’den ayrılmalarını ‘acı bir kayıp’ olarak nitelendiren Gülen, “Yüzlerce milyon dolarlık özel mülklere el kondu. Umuyorum ve dua ediyorum ki bu delilik uzun sürmeyecek” temennisinde bulundu.

Cemaat ile AKP ilişkisini değerlendiren Gülen,  böyle bir şey olmadığını savundu ve “Erdoğan ile iki ya da üç kez görüştük, bunların hepsi de seçimlerden önceydi. Hizmet harekatına sempati duyanlar o dönem AKP’ye destek verdi” dedi.

Gülen, ABD’nin kendisini Türkiye’ye iade etme ihtimali görmediğini belirterek, “ABD yönetimi hukuk düzeni ve özgürlüklere saygı konusunda uzun bir tarihe sahip. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki katı tutumu yüzünden bundan vazgeçeceklerini sanmıyorum. Ama aksi bir durumda zaten kendi biletimi alarak gözümü kırpmadan kendim gideceğimi daha önce söylemiştim.

Kendim için endişelenmiyorum ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin ABD ve NATO ile ilişkilerini tehlikeye atma konusundaki ısrarından endişeliyim. ABD ve NATO Türkiye’nin demokrasiye dönüşmesinde önemli rol oynadı” ifadelerini kullandı.

“Bu bağımsız olmanın bedeli” diyen Fethullah Gülen, “Bu ağır bir bedel ama pişman değilim, dostlarımın da pişman olduğunu sanmıyorum. Tek üzüntüm ülkenin acı çekmeye devam etmesi ve bu  hırslara kimsenin engel olamaması.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, benimle konuşmaya değeceğini düşünmez. Geçmişte kendilerine hükümetin uyguladığı ayrımcılık ve Kürt vatandaşlara nasıl seslenileceği konusunda mektupla ulaşmaya çalıştım. Ancak bu girişimlerin hiçbiri ciddiye alınmadı. Şimdi Allah’a bu büyük milleti tehlikeye atmaması konusunda ona sağduyu vermesi için dua ediyorum. Türkiye’nin yeni bir otoriter Ortadoğu rejimine dönüşmesini engellemek çok hassas bir görev ve umarım Obama’nın ekibi onu bu zorlu görevde doğru şekilde yönlendirebilir” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

fethullah gülen cemaat akp erdoğan abd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500