Beklenen Deprem İçin İstanbul Önlemi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı büyük İstanbul depremine önlem için yeni ilçeler kurmaya hazırlandığını duyurdu. Bakan Özhaseki, Bağcılar, Esenler, Güngören, Eyüp ve Sultangazi'de bazı bölgelerin taşınacağını belirtti.

Beklenen Deprem İçin İstanbul Önlemi
Beklenen Deprem İçin İstanbul Önlemi Ecem Şenol
Bu içerik 1056 kez okundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki İstanbul’a yeni ilçeler gelmesi ve bazı ilçelerin taşınması için çalışmalar yaptıklarını açıkladı. İstanbul için özel bir birim kurduklarını ve Avrupa Yakası'nda belirledikleri yeni ilçenin içine 10-12 ilçe alacak büyüklükte olacağını belirtti. Anadolu Yakası'ndakinin de 8-10 ilçeyi alacak büyüklükte olduğunu ifade eden Özhaseki, birinin askeri alan, diğerinin o kadar askeri gözükmediğini ve 1 ay içinde netleşeceğini duyurdu. Kuracağı şehrin Avrupa yakasında 1 milyon nüfuslu olacağını ve hiçbir yükseltisi olmadığını, mahalle dokusunda olacağını açıklayan Özhaseki, depreme karşı yıkılabilecek alanlarda oturanların öncelikli olarak taşınacağını, sosyal donatı alanları olarak kullanılması gereken ama işgali olan yerdekilerin ikinci halkada taşınacağını, üçüncü etapta da sağlık ocağı olduğunu ama üstünde 3 gecekondu olduğunu kaydetti.

Bu senenin sonuna kadar konuyla ilgili çalışacaklarını kaydeden Özhaseki, kendi ekibiyle çalıştığını ve sonra Bakanlar Kurulu'na anlatması gerektiğine değindikten sonra, Cumhurbaşkanına da anlatması gerektiğini vurguladı. İstanbul'da Esenler, Güngören, Bağcılar, Eyüp ve Sultangazi'nin olduğu çevreyi çok yakından ilgilendiren bu durumun, ikinci halkasında Fatih, Bahçelievler ve sonra Avcılar’ın en çok risk taşıyan yerler olduğunu belirten bakan, en geç 5 yıl içinde yepyeni bir şehir çıkacağını belirtti. Yeni ilçelerin mimarisine de önem verdiklerini söyleyen Özhaseki, 10-15 mimarın konuyla ilgili çalıştığını ifade ederken, yeni ilçelerde zemin dâhil en fazla 6 kata izin vereceklerini kaydetti. Özhaseki planladıkları çalışmaları yaparlarsa, 15 sene içinde deprem korkusunu bitirmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye’nin topraklarının yüzde 66'sının deprem riski altında olduğunu ve nüfusun yüzde 71'inin birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde olduğunu ifade eden Özhaseki, en büyük riskin İstanbul'da olduğunu ve deprem hocalarının hepsini okuduğunu ifade etti. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kara Harp Okulu’nda Tarihi Kare

 

Bakan Açıklama İstanbul Deprem Önlemi İlçe Semt Mehmet Özhaseki Ekip Çalışma Bakanlar Kurulu Taşınma Yerleşim Yeri Zemin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500