Belçika'daki Peçe Yasağına AİHM'den Onay

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Belçika'nın kamusal alanda tüm yüzü örten peçe giyilmesini yasaklayan kararını onayladı.

Belçika'daki Peçe Yasağına AİHM'den Onay
Belçika'daki Peçe Yasağına AİHM'den Onay Ecem Şenol
Bu içerik 804 kez okundu.

Mahkeme Belçika'da yaşayan Samia Belcacemi ve Yamina Oussar adlı iki Müslüman kadının açtıkları dava sonrası oybirliği ile verdiği kararda, Belçika'da kamusal alandaki peçe yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesinde bahsedilen Aile yaşamı ve özel hayata saygı gösterilmesi hakkı, 9. maddesinde bahsedilen Düşünce özgürlüğü ve 14. maddesinde bahsedilen Ayrımcılığın yasaklanması durumlarını ihlal etmediğini duyurdu.

Belçika, 2011'de çıkardığı kanunla yüzün tamamı ya da bir kısmını örten peçelerin kamusal alanda giyilmesini yasaklamıştı. Ancak mahkeme yasağın 'demokratik bir toplum için gerekli olan ötekilerin hak ve özgürlüklerini koruyarak sosyal uyumu garanti altına alma' amacıyla uygulandığını belirtti.

Belçika'da peçe yasağını ihlal edenler para cezaları ayrıca 7 güne kadar hapisle cezalandırılabildiği bilinirken, peçeyi ilk yasaklayan Avrupa ülkesi de Fransa olmuştu.

AİHM, 2014'teki kararında da Fransa'ya yasak nedeniyle dava açan davacıların dini özgürlük hakkının engellendiği yönündeki şikâyetlerini reddetmişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yalçın Ayhan'ın Yeni Adresi Malatyaspor

Belçika Fransa Peçe Yasak İnsan Hakları Mahkeme Destek Onay Peçe Yasağı Sözleşme İnsan Hakları Mahkemesi Avrupa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500