"Beni de Kandırdılar"

10 Ekim 2015'de 100 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Katliamı davasının ikinci duruşması bugün görülüyor.

Yaren Yalçın
Bu içerik 1388 kez okundu.

10 Ekim 2015'de 100 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Katliamı davasının ikinci duruşması bugün görülüyor.

Duruşmada konuşan Ankara Garı davası sanıklarından Yakup Şahin, daha önceki ifadesini polislerin baskısı ve işkencesi ile verdiğini belirterek, "Önceki ifadelerim yalandı, asıl ifadeyi şimdi vereceğim. Kendi el yazımla yazdığım ifademi okuyacağım" dedi ve özetle şu ifadeleri kullandı:

"Ben bu yaşıma kadar dini, dili ırkı şeklinde ayırmadım. İslami yaşamı tercih ettiğim zamanlar oldu ama kimseye bağlı kalmadım. Dünya alem benim Kürt olduğumu bilir ve anadilim Kütçedir. Ben alkol, uyuşturucu ve sigara kullanan biriyim. IŞİD denilen örgüt sigaraya bile karşıdır. Koskoca Cumhurbaşkanı bile 'Beni aldattılar' diyor. Ben ekmek parası derdine düşmüştüm, beni de Halil kandırdı. Bana 'Asker kaçağı arkadaşım var, onu kaçıracağız. Sen Ankara'ya önden git sıkıntı olursa haber ver' dedi. Örgütsel olarak bir şey yapmadım, işçi olarak Halil'in emrinde çalıştım.

Yolda benim işim bittikten sonra beni gönderdi. Bir otele gittim, arabayı yeğenime verdim, o gezerken ben dinlendim. Daha sonra yeğenimle Antep'e döndük, arabamı Halil'e bırakmıştım. Arabamı Yunus'la yollamış, içinde el bombası vardı. El bombasını alıp eve koydum Urfa'ya babamların yanına gittim. Gözaltına alındığımda evde uyuyordum. Uyuşturucu içmiştim o sebeple alındığımı sandım. Sivil polisler beni nezarete değil çay içtikleri yere götürdüler. Bana 'Eline sağlık birkaç çocuk ölmüş ama önemli değil' diyerek güldüler, benimle selfie çektirdiler. Sonra beni başka bir yere götürüp çırılçıplak soyarak kötü şeyler yaptılar. Halil'in nerede olduğunu sordular. Halil bulunmazsa bütün suçun bana kalacağını söylediler ve 'Sen de bir şeyler uydur suçu ona at' dediler.

Benimle alınanlara sabah sordum, onlara bir şey yapmamışlar. Bana çok işkence yaptılar, dayanacak halim kalmadı. Kimseyi bulamadıkları için bizi fail yaptılar. O iddianamedeki her şey sallama. Bana bombacıların fotoğrafını gösterdiler, ben de 'Hee gördüm' dedim. Polisler Yunus Durmaz'ı gösterdi, polislerle birlikte onu lider olarak belirledik. O an oradan kurtulmak için hepsini uydurdum."

ankara garı ankara katliamı 10 ekim 2015 yakup şahin ışid
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500