Berlin Tahliyeler Karşılığında Ne Verdi?

Büyükada'daki bir insan hakları seminerinde Temmuz ayı içinde gözaltına alınarak tutuklanan Alman bilişim uzmanı Peter Steudtner'in dün görülen ilk duruşmada tahliye edilmesinde Almanya'nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder'in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşüp arabulucuk yaptığı ortaya çıkmıştı. Alman basını bu haberle çalkanırken tahliye karşılığında Türkiye’ye ne verildiğini sorguluyor.

Berlin Tahliyeler Karşılığında Ne Verdi?
Berlin Tahliyeler Karşılığında Ne Verdi? Meltem Yüksel
Bu içerik 1111 kez okundu.

Büyükada’daki insan hakları seminerinde Temmuz ayı içinde tutuklanan Alman bilişim uzmanı Peter Steudtner'in dün görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Gelen tahliyenin arkasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya'nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder'in gizli görüşmesinin neden olduğu iddia edilmişti.

Alman basınında öne çıkan yorumların başında Peter Steudtner'in tahliyesi karşılında Berlin’in ne yaptığı tartışılıyor. Diğer taraftan bilişim uzmanı Steudtner’in çoktan Berlin’e gittiği belirtildi. Odatv’de yer alan habere göre Deutsche Welle Türkçe’nin konuyla ilgili Alman basınından aktardığı bilgiler ışığında Nürnberger Zeitung gazetesi Türkiye'de sürekli artan tutuklamaları odağına alarak Türkiye devletinin karşı karşıya olduğu riskini değerlendirdi.

O değerlendirmede Türkiye’nin imajının yerlerde olduğu, Erdoğan’ın ve çevresindekilerin, küreselleşme çağında bir sultan ve onun destekçilerinin bile kendilerini dışarıdaki dünyadan soyutlayamayacağını yavaş yavaş anlamaya başladığı belirtildi. Dünyadaki en büyük gazeteci hapishanesi olmak ve binlerce hakim, öğretmen ve her kademeden memuru hapsetmek, işlemeye devam etmek isteyen bir devlet için olacak iş olmadığı, kurumlardaki yetişmiş insanları kovarak yerlerine daha az yetkin kişileri geçirmek devletin şu anda karşı karşıya olduğu en büyük tehlike olduğu ve tek umudun AKP içinden bir grubun radikal kanada karşı bir direnişe geçmek olacağı yapılacak olan seçimlerde ise Erdoğan’ın ektiğini biçeceği söylendi.

Straubinger Tagblatt/Landshuter Zeitung gazetesi eski Almanya başbakanı Gerhard Schröder ve Erdoğan görüşmesinin Peter Steurdtner'in serbest bırakılmasındaki etkisini ise görüşme sonrasında Erdoğan’ın anında tepki vermesi Türkiye’nin hukuk devletinden uzak, siyasetin de bağımsız yargı üzerindeki etkisinin en çarpıcı örneklerinde birisi olarak değerlendirilerek Cumhurbaşkanlığı sarayından bir göz kırpmanın Steurdtner'in tahliye edilmesine yeterli olduğu vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yol Çalışmasıyla Tarih Katledildi

 

Almanya Türkiye Büyükada Başbakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gerhard Schröder Peter Steudtner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500