Biden: Gülen'i Teslim Edebiliriz Ama...

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Başbakan Binali Yıldırım ortak basın toplantısı düzenliyor.

Biden: Gülen'i Teslim Edebiliriz Ama...
Biden: Gülen'i Teslim Edebiliriz Ama...
Tuğba Önkibar
Bu içerik 992 kez okundu.


ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Başbakan Binali Yıldırım ortak basın toplantısı düzenliyor.

Biden ile Yıldırım'ın açıklamasından satır başları şöyle;

Biden: "Biz Türk halkının müttefiki olarak şunu söylemek istiyorum biz ABD olarak Türkiye'yi tam olarak desteklemektedir. Türkiye halkı ve hükümeti herhangi bir şekilde yardım isterse biz bunu sağlamaya devam edeceğiz. Obama, Türk hükümetine desteğini bildiren ilk başkanlardan biriydi. Biz olaylar olurken, bunun gerçek olup olmadığını anlayamadık. Bu son derece şaşırtıcıydı. Biz şundan dolayı üzgünüz ki ben sizin parlamentodaki yerinizi, başbakanın dairesini ziyaret ettiğimizde, beton parçalarını gördüm, çelik boruları, kırılmış camları, delinmiş tavanları gördüm. Hatta sizin ofisinize kadar yürüdüm çok şükür siz orada değildiniz çünkü harabeye dönmüştü. Bu bombalar Türkiye demokrasisinin kalbine düşmüştü. Onlar birkaç metre uzağa düşmüş olsaydı, kim bilir kaç kişi ölmüş olacaktı. Sizin yardımınızda, sizi parlamentoda bulunmakta ısrar etmeniz ve milletvekillerini saldırı devam ederken orada bulunmalarını istemeniz sizin kararlılığınızı gösterir. Bu ihanet neticesinde sadece parlamento binası değil aynı zamanda Türk halkının güvenlik hisleri zedelenmiş oldu. Bütün dünya bunu seyrederken, onlar Cumhurbaşkanının başkente geldiğini ve bu cesareti gösterdiğini gördüler. Cep telefonuyla yapılan kaydı gördük. Cumhurbaşkanının çağrısından sonra Türk halkı sokaklara döküldü.

Biz Türkiye hükümeti ile değil Türkiye halkı ile omuz omuzayız. Türkiye'nin ABD'den daha iyi dostu yoktur. Biz her zaman ortak değerlerimiz ve ortak güvenliğimiz için birlikteyiz. Bu olaydan sorumlu olanları size getirmek için her iki cemiyetin temeli olan yasalar vardır.

Sizin ve türk halkının Gülen hakkında yoğun hisleri vardır. Şuan bize verilen belgeleri inceliyoruz. Bizim yasalarımız suçlularIn teslimi konusunda yasalarımız vardır bu yasalar yerine gelirse Gülen'i teslim edebiliriz. Bizim herhangi bir kişiyi koruma niyetimiz yoktur ama yasalarımıza uymak zorunluluğumuz vardır.

Bütün delilleri göz önünde bulundurarak Amerikan mahkemesine başvuracağız. Bu biraz zaman alabilir. Adalet bu şekilde çalışıyor. Türk milletinin kızgın olduğuna inanıyorum ama süreç devam edecek. Görüşmelerimizi yerine getireceğiz.

Türk halkının cesaretine hayran kaldık. Onlar tankların üzerine çıktılar. Demokrasiye siper oldular. Siz bu bölgede onlara şehit diyorsunuz. Biz onlara büyük kahramanlar ve vatanseverler diyoruz. Ben tekrar sayın Başbakan Türkiye'nin bütün halkına hayatlarını kaybedenlerin ve yaralananların ailelerine ve sevdiklerine başsağlığı dilemek istiyoruz. Sadece onların kahramanlıklarını alkışlamakla kalmıyoruz, demokrasiyle olan bağlılıklarını alkışlıyoruz. Ülkelerinin güçlü, canlı ve demokratik kalması için hayatlarını verdiler. Onların fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmayacağız. Türk tarihinde hiçbir zaman unutulmayacaklar"

Joe Biden'dan sonra Başbakn Binali Yıldırım açıklama yapıyor: 

"Size ve heyetinize bu ziyaret sırasıdna başta 15 Temmuz kanlı darbe girişimi olmak üzere bölgesel konularda fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladık. ABD çok uzun bir tarihi geçmişi var. Zaman zaman yaşanan olaylarla bu köklü ilişkilerin yara alması ve olumsuza dönüşmesini asla müsaade etmememiz gerekiyor. Özellikle 15 Temmuz'da silahlı kuvvetler içerisinde asker elbisesi giymiş terörist grupların gerçekleştirmeye çalıştığı bu darbe girişimi, Cumhurbaşkanımız, hükümetimizin kararlılığı, halkın demorkasiyle sahip çıkmasıyla etkisiz hale getirilmiştir. Bu vesileyle hem demokrasi uğruna hayatını seve seve veren şehitlerimize hem de bölücü terör örgütüyle mücadele ederken hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum."

"Bu darbe girişiminin başı olarak bildiğimiz Fetullah Gülen'in aramızdaki anlaşmalar tahtında gerekli işlemlerin yapılıp, ülkemize iadesi sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu konuda gerek hükümetimize gerekse Türk halkına samimi açıklamalarınız, sürecin sağlıklı işlemesi bakımından hayati öneme sahip. Bu konuda teknik heyetin Türkiye'ye gelmesi ve bizim savcılarımızla hakimlerimizle değerlendirmesi, bu işin sizin tarafınızdan ne kadar önemsendiğinizi ortaya koymuştur. Bizim buradaki en büyük beklentimiz bütün bu hukuki süreçlerin zaman kaybetmeden yürümesi ve burada milletimizin beklentisi olan sonucun ortaya çıkmasıdır. Demokrasimize karşı bu hareketin dost ve müttefikimiz olan ABD'nin tabii ki tasvip etmeyeceğini biliyoruz. Sizin ABD hükümeti olarak sayın Başkan Obama ve sizin diğer yetkililerin bu konuda beyanatları bizim için esastır. Bundan sonraki süreçte eğer bu terör başının cezalandırılmak üzere ülkemize iadesi süreci hızlandırılabilirse, buradaki işbirliğmizi artarak devam ederse, Türk milletinin bu konudaki üzüntüsü de çok hızlı bir şekilde müsbete dönecektir."

"Terörle mücadele adına birlikte bugüne kadar yaptığımız işbirliğini değerlendirdik. DAEŞ,PKK ve diğer terör örgütleriyle mücadelede kararlılık vurgusu yaptık. Milyonlarla insan Suriye'yi terk etti. Türkiye 3 milyondan fazla insana kucak açtı. Ancak bu sürdürülebilir bir durum değildir. Bölgede başta ABD olmak üzere Türkiye'nin de etkin katılımıyla mutlaka artık daha fazla insanın hayatına kaybetmemesi için bir çözümün gerçekleştirmemiz lazım. Burada bizim iki hassasiyetimiz var. Biri Suriye'nin toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi. Türkiye güney sınırlarında yeni bir Kürt oluşumunu asla ve asla kabul etmiyor. Bunu ulusal güvenliğmizi için büyük tehdit olarak görüyor. Diğer yandan adil bir yönetim yapılanmasının sağlanmasıdır. "


"Kıbrıs'ta çözüm şansının bu sefer kaçırılmamasını, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin şansı ıskalamamasını öneriyoruz. Türkiye hep çözümü desteklemiştir, bu kez de aynı şekilde çözümü destekleyecektir. Bir anlaşma olsa bile bunun bir referanduma konu olduğunu akılda tutmalıyız."
"Sayın Biden, Türkiye-ABD ilişkilerini ne darbe girişimi ne de başka sorunlar asla ve asla bozmamalıdır. Bugünkü ziyaretiniz bir anlamda yanlış anlaşılmaları da ortadan kaldıran ve Amerikan halkının Türk milletiyle ve yönetimiyle dayanışmasını gösteren bir ziyaret olmuştur. Şahsınıza ve heyetinize teşekkür ediyorum."

joe biden binali yıldırım abd fethullah gülen 15 temmuz son dakika haber gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500