Bild: Diktatör Erdoğan

Almanya’nın yüksek tirajlı gazetesi Bild’in manşetinde “Diktatör Erdoğan” ifadesi yer aldı.

Bild: Diktatör Erdoğan
Bild: Diktatör Erdoğan Yaren Yalçın
Bu içerik 2670 kez okundu.

Almanya’nın yüksek tirajlı gazetesi Bild’in manşetinde “Diktatör Erdoğan” ifadesi yer aldı.

Alman Bild gazetesinin “Diktatör Erdoğan sırada daha ne var?” başlıklı haberinde darbe girişiminden sonra 36 bin kişinin cezaevinde olduğu belirtildi. Cezaevlerinin doluluğuna dikkat çeken haberde şu ifadeler yer aldı:

“Hükümeti eleştiren muhalif politikacılar gözaltına alınmaktadır. Şimdi de sıra Kürtlere geldi. HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ gece yarısı gözaltına alındı. Demirtaş ve Yüksekdağ anti-terör yasa kapsamında bir ay kadar avukatları ile görüştürülemeyebilir. Erdoğan Kürtlere savaş açmıştır. Parlamentoda 6 milyona yakın seçmeni temsil eden HDP’nin milletvekillerinin gözaltına alınmasının hemen ardından Diyarbakır’da patlama olmuş, 2’si polis 8 vatandaş hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştır. Bu denli bir savaşa Türkiye daha önce sürüklenmemişti ve Avrupa kararını vermek zorundadır.”

Türk Büyükelçiliği’ndeki üst düzey diplomat olan maslahatgüzarının Türkiye’deki son gelişmeler sebebiyle Almanya Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı kaydedilen haberde, Ankara ile AB müzakerelerinin devam ettiğine dikkat çekilerek, Erdoğan’ın diktatör politikalarına karşı kırmızı çizgi çekilmesinin zamanının geldiği belirtildi.

Haberde ayrıca Başbakan Angela Merkel’in diktatörün durdurulması ile mülteci anlaşması arasında karar vermesi istenirken, Tayyip Erdoğan’ın basın özgürlüğünü ortadan kaldırdığı, muhalefeti yok ettiği, OHAL’i uzattığı kaydedildi ve rektörlerin üniversitelerden atıldığı, onlarca kişinin işinden olduğu aktarıldı

Bild köşe yazarı Prof. Ernst Elitz, kaleme aldığı “Erdoğan’ın kendi darbesi” yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Erdoğan kendi ülkesinde demokrasiye darbe yaptı. Onu kim eleştirirse cezaevine gidiyor. Erdoğan, insan haklarını her gün ihlal etmektedir. Almanya’ya da iftira atmaktadır. Almanya’nın terörü desteklediği ve Türklerin burada haksızlığa uğradığını ileri sürmektedir. Erdoğan iktidarda olduğu sürece AB ile müzakeler gerçekleştirilmemeli. Alman hükümeti bunu açık bir şekilde göstermeli. Düşünce özgürlüğü ve insan hakları demokrasinin ve Avrupa değerlerinin temel taşlarıdır. Bu değerlere kim savaş açarsa tolerans beklemesin.”

 

almanya bild gazetesi diktatör erdoğan manşeti hdp demirtaş yüksekdağ 15 temmuz ohal ab angela merkel mülteci anlaşması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500