Birleşmiş Milletler’e Mesaj Var!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu öncesi, Tarihi İngiliz Parlamentosu önünde bir eylem yapıldı.

Birleşmiş Milletler’e Mesaj Var!
Birleşmiş Milletler’e Mesaj Var! Yaren Yalçın
Bu içerik 785 kez okundu.

ABD’nin New York kentinde yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu öncesi, Avrupa’daki mülteci sorununa dikkat çekmek için İngiliz Parlamentosu önüne 2 bin 500 can yeleği yerleştirildi.

Aralarında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uluslararası Kurtarma komitesi (IRC), Sınır Tanımayan Doktorlar, World Vision'ın da bulunduğu kuruluşların temsilcileri, parlamentonun önündeki 2 bin 500 can yeleğinden 625'inin çocuk sığınmacılar tarafından kullanıldığına işaret ederek, 2015'in Ocak ayından geçen aya kadar 6 bin 940 kişinin Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken boğulduğunu ya da kaybolduğunu kaydetti.

World Vision Politika Danışmanı Johan Eldebo, "Bunu Avrupa'daki sığınmacı krizinin büyüklüğüne dikkat çekmek için yaptık. Ayrıca bugün New York'ta başlayacak BM Genel Kurulu'nda bu soruna değinilmesini istiyoruz" dedi.

Sığınmacı krizinin sona ermesi için insanlara ülkelerini terk ettiren sebeplerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Eldebo, sığınmacıların ulaştıkları ülkelerde sağlık, eğitim gibi alanlarda verilmesi gereken desteklerin önemini de dile getirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, bu yıl 8 ay içerisinde 281 bin 740 kişi Avrupa'ya deniz yoluyla geçmeye çalıştı. BM, Türkiye ile AB arasındaki anlaşmanın ardından Yunanistan'a ulaşan sığınmacı sayısında düşüş yaşandığına dikkati çekti ve Ocak ayında Avrupa'ya 67 bin sığınmacının geçmeye çalıştığını, Ağustos ayında ise bu sayının 3 bin 437'e düştüğünü belirtti.

 

abd new york londra ingiliz parlamentosu protesto can yeleği mülteci birleşmiş milletler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500