Boğazımıza Kadar Dolduk!

17 yılda İstanbul’un farklı yerlerine yapılan deniz dolgularının yüzölçümü 2.34 km2’lik Güngören’den büyük bir alana ulaştı.

Boğazımıza Kadar Dolduk!
Boğazımıza Kadar Dolduk! Tuğba Önkibar
Bu içerik 665 kez okundu.

17 yılda İstanbul’un farklı yerlerine yapılan deniz dolgularının yüzölçümü 2.34 km2’lik Güngören’den büyük bir alana ulaştı.

İstanbul’da 2000’li yıllara kadar olan süreçte Ahırkapı-Bakırköy, Caddebostan-Pendik, Üsküdar-Harem sahilleri ve Avcılar’a dolgu yapılmşıtı. Son 15 yılda ise deniz doldurmalarında geçmiş yıllara nazaran ciddi bir artış gerçekleşti. Maltepe ve Yenikapı sahillerindeki dolgular İstanbul’un kuşbakışı görüntüsünü bile değiştirdi.

2000’den bugüne 2.55 km2’lik bir alan doldurulmuş oldu. Bunun içerisinde Yenikapı ve Maltepe’deki devasa rekreasyon alanları, Yassıada’nın tamamını değiştiren dolgular, Ataköy Yat Limanı’ndeki eklemeler, Boğaz’da Emirgan ve Çubuklu’da yapılan yaya yolları, Tellibaba Koyu’nda Sahil Güvenlik için yapılan doldurmalar, Avcılar sahilinde bulunan park, Yenikapı’dan Beylikdüzü’ndeki yeni yerine taşınan balık hali, Pendik’teki marina var. Üstelik bazı tramvay ve tekne park gibi sebeplerden ötürü yapılan dolgu alanlar bu sayının dışında kalıyor. Dolgu alanlarının toplam büyüklüğü bunların da eklenmesiyle Güngören’den daha büyük yer kaplamış oluyor.

Son dönemlerde İstanbul’daki ulaşım ve kentsel dönüşüm projeleriyle beraber dev bir hafriyat yığını çıktı. Bu hafriyatlar denizlere yeni dolgu alanları yapılması için kullanıldı. Bunun yanı sıra dolgu alanları depremdeki en riskli alanlardan biri. İstanbul’da gerçekleşen 1999 depreminde sahil şeridinde en fazla yıkım temeli bulunmayan bu alanlarda yapılan binalarda olmuştu.

 Boğaz hattında otopark yapımı için devam eden dolgular, Kadıköy’de cami, Yenikapı’da arıtma tesisi, Maltepe’de miting alanı, tüm Marmara kıyısı boyunca devam eden yollarda görüldüğü gibi her türlü kamusal donatı ihtiyacının karşılanmasında arazi elde etmenin yolunun dolgu yapmak olarak görüldüğünü ifade eden Şehir Plancıları Odası, “Şehir içerisinde yaratamadığımız yeşil alanlar ve koruyamadığımız sahil şeridini dolgu alanlarıyla telafi etmeye uğraşıyoruz. Oysa Boğaz gibi eşsiz coğrafyası olan bir şehirde kıyıların doğal olarak korunması kent estetiğini artıran bir unsur olabilirdi” açıklamasında bulundu.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Irma Kasırgası ABD Tarihin En Büyük Tahliyesine Sebep Oldu

Dolgu Boğaz İstanbul Gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500