Bu Nasıl Adalet?

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Reina katliamı davasında IŞİD üyeliği ile yargılanan 7 sanığın tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti tahliye kararına gerekçe olarak delillerin toplanmasını ve ölçülülük ilkesini gösterdi.

Bu Nasıl Adalet?
Bu Nasıl Adalet? Meltem Yüksel
Bu içerik 446 kez okundu.

Geçtiğimiz yılbaşı gecesinde Reina’da 39 kişiyi öldürüp 79 kişiyi de yaralayan Özbek asıllı saldırgan Abdulkadir Masharipov'un da içlerinde bulunduğu 51'i tutuklu 57 sanığın yargılandığı davada ilk ara karar verildi.

Silivri Cezaevi'nin karşısında bulunan duruşma salonunda İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Pazartesi gününden itibaren görülen duruşmaya Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs, IŞİD üyeliği, 39 kişiyi öldürme ve 79 kişiye de öldürmeye teşebbüs suçlamaları ile yargılanan sanıklar duruşmada hazır bulundu.  Duruşmada tutuklu tüm sanıklar savunmalarını tamamladıktan sonra savcı tahliye taleplerine yönelik görüşünü açıkladı.

Duruşma savcısı mütalaasında, Yasin Mehmet, Mehmet Cumaniyazi, Sabri Benthabet, Ulugbek Khudayberdiev, Abdullah Türkistanlı, Khushnudjon Kurbanov, Miraziz Mirsobitov, Olimjon Akhralov'un tahliye edilmesini istedi. Tahliye talebine “üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimali, sabit ikametgah sahibi olmaları sebebiyle kaçma şüphelerinin bulunmaması ve delilerin büyük oranda toplanmış olması”nı gerekçe olarak gösterdi. Bu kişiler iddianamede IŞİD üyeliği ve IŞİD'li militanların barındığı evlerden sorumlu olmakla suçlanıyor.

Mütalaanın ardından söz alan Reina'nın avukatı Aycan Bölükbaşıoğlu, saldırıdan aylar önce İstanbul Valiliği'ne dilekçe vererek güvenlik önlemlerinin artırılmasını istediklerini belirtti. Sultanahmet'te Ocak 2016’da meydana gelen saldırıdan sonra Reina'nın da turistik bir mekan olduğu gerekçesiyle saldırı ihtimalinin kuvvetli olduğunu bildirdiklerini söyledi. Valilikten ise saldırı sonrasında yaklaşık 2 cevap geldiği öğrenildi. O cevapta risk raporunun gönderildiği, tesiste güvenlik önlemine yönelik yapılması gerekenlerin sıralandığı kaydedildi.

Sanık avukatlarının taleplerinin dinlenmesinden sonra mahkeme yaklaşık 2 saat ara verildi. Aranın peşinden kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Celil Çelik, Mehmet Cumaniyazi, Sabri Benthabet, Abdullah Türkistanlı, Khushnudjon Kurbanov, Miraziz Mirsobitov ve Muhammed Kerim'in tahliye edilmesine hükmetti. Tahliye edilen sanıklara adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar veren mahkeme duruşmanın bir sonraki oturumunun 26-27-28-29 ve 30 Mart 2018 tarihlerinde görülmesine karar verdi.

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Sadece Sallayacaksınız

Reina Reina Katliamı Dava Tahliye Mahkeme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500