Bu Sözler Suriye’de Dengeleri Değiştirecek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de özerk Kürt bölgesini desteklemediklerini açıkladı.

Bu Sözler Suriye’de Dengeleri Değiştirecek
Bu Sözler Suriye’de Dengeleri Değiştirecek Yaren Yalçın
Bu içerik 1111 kez okundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de özerk Kürt bölgesini desteklemediklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye konusunu görüşmek için Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Kerry, yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek “Bugün ateşkesin yenilenmesi, Halep’te insani durumun iyileştirilmesi ve savaşı sonlandırmak için tarafların tekrar masaya oturması konusunda teknik detayların çoğu netlik kazandı ancak bazı sorunların çözülmesi gerekir” dedi.

Teknik detayların çözümü için ABD ve Rusya’dan gelecek uzmanların gelecek hafta Cenevre’de buluşacağını kaydeden Kerry, “Anlaşmaya yakınız ama Suriye halkının ihtiyaçlarını karşılamayacak, uygulanmayacak bir anlaşma yapmak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Ayrıca toplantıda Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye’de yürütülen Fırat Kalkanı Operasyonu için “Suriyeli yetkililerin rızası olmadan girdiler. Şam yönetimi terörle mücadelede bütün taraflarla iş birliği yapma konusunda istekli. Sadece en etkili şekilde nasıl mücadele edilir, bu konunun çözüme kavuşturulması gerekir” ifadelerini kullandı.

John Kerry ise operasyon için “Suriye’nin bütünlüğünden yanayız. Bağımsız bir Kürt girişimini desteklemiyoruz. Bazı unsurları ile sınırlı bir şekilde iş birliği halindeyiz. Dostumuz Türkiye’nin hassasiyetini anlıyoruz” dedi. 

abd john kerry suriye rusya Sergey Lavrov kürtler pyd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500