"Bunlar Söz Verirler Ama..."

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı’nda konuştu.

Yaren Yalçın
Bu içerik 728 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı’nda konuştu.

Bilim, teknoloji, enerji ve sanayi gibi alanlarda yapılan çalışmaları her zaman desteklediğini dile getiren Erdoğan, Türkiye’nin 14 yıl içinde bu alanlarda çok önemli yol kat ettiğini ve yatırımların çok önemli katkısı olduğunu söyledi. Son 200 yılda bilim alanının ihmal edildiğini söyleyen Erdoğan, 2002 yılında araştırma-geliştirme harcamalarının milli gelirimiz içerisindeki payının sadece binde 5 olduğunu, bu oranın önce yüzde 1 seviyesine çıkarıldığının, hedefin bu payın yüzde 3’e çıkarılması olduğunu kaydetti.

Erdoğan, Türkiye’de eskiden basit bir tüfeğin yapılamadığını belirtti ve MİLGEM projesinin hallolduğunu, sadece gemi tasarım ve inşaatının yetmediğini, makinasını da üretir hale gelmemiz gerektiğini söyledi.

Erdoğan, ABD’den insansız hava aracı satın almak istendiğinde ‘Kongreden geçmedi’ cevabının verildiğini, en son İsrail’den alındığını vurguladı. Komşular bizi mal sahibi yaptığını belirten Erdoğan, insansız hava aracımızın testlerden geçtiğini ve iş görür vaziyette olduğunu belirtti.

Ülkemizde şu anda çok güçlü zırhlı taşıyıcılar üretildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası rekabette çok güçlü bir konumdayız dedi. Irak ve Suriye’deki terörizm tehdidinin Batı ülkelerinin yanlış politikalarıyla küreselleşme yolunda hızla ilerlediğini kaydeden Erdoğan, DAEŞ yüzünden insanlık tarihinin en köklü birikimleri ve en kadim halklarının adım adım yok edildiğini, bölgedeki sorunların çözümünün terör örgütleri karşısında ilkeli bir duruş sergilenmeden mümkün olmayacağını vurguladı.

Şu anda 3 milyon mültecinin Türkiye’de olduğunu hatırlatan Erdoğan, BM Genel Kurulu ve BM Güvenlik Konseyi’nde bu sorunun gündeme geldiğini fakat bu sorunun unutturulmak istendiğini söyledi. Bu konuda Türkiye’ye 3 milyar Avro sözü verildiğini, sadece 179 milyon Avro geldiğini belirten Erdoğan, bunlar söz verir ama yerine getirmezler, biz ne aldatan ne de aldatan tarafta olacağız, o paraları verseler de vermeseler de bombalardan kaçan insanlara insani, vicdani ve İslami görevlerimizi yerine getireceğiz dedi. Erdoğan, ayrıca asil Türk milletinin nerede konumlandığı göstermesi açısından çok önemli olduğunu, aynı ikircikli tavrın terör örgütleriyle mücadele konusunda da yaşandığını kaydetti.

Gülen’in iadesi için ABD’ye 85 koli dosya gönderildiğini belirten Erdoğan, ABD terörist istediği zaman mahkeme kararı vs demeden Türkiye’nin hemen paketleyip gönderdiğini, fakat aynı karşılığı stratejik ortağımızdan göremediğimizi, bir teröristin 17 yıldır 400 dönüm arazide saltanat sürdüğünü, Türkiye’ye teslim edilmediğini, yarın böyle bir durumun ABD’nin de başına gelebileceğini söyledi.

Türkiye olarak Dünya 5’ten büyüktür sloganımızı sunuyoruz diyen Erdoğan, 5 üyeli bir BM kurulduğunu, bütün kararların 5 üyenin iki dudağı arasında belirlendiğini, böyle bir adalet anlayışının olamayacağını, bunun sadece bir aldatmaca olduğunu söyledi.

 

cumhurbaşkanı erdoğan bilim ve teknoloji abd insansız hava aracı fetö fethullah gülen birleşmiş milletler mülteci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500