Büyükada Meselesinde Geri Adım Atılmaya mı Çalışılıyor?

Büyükada’daki toplantının ardından tutuklanan insan hakları aktivistlerine ilişkin tartışma sürüyor.

Büyükada Meselesinde Geri Adım Atılmaya mı Çalışılıyor?
Büyükada Meselesinde Geri Adım Atılmaya mı Çalışılıyor? Ecem Şenol
Bu içerik 2022 kez okundu.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, Büyükada baskınının yanlış anlamadan kaynaklandığını öne sürdü.

Hakan Albayrak, ‘’Büyükada’daki 'gizli toplantı' meselesi” başlıklı yazısında, bir diğer Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur’un 5 Ağustos 2017 tarihli “Büyükada’da aksayan vapur seferleri üzerine…” başlıklı yazısını hatırlatarak, bu yazıda yer alan bilgilerden edindiği intibanın ‘Büyükada’da büyük casusluk tezgâhı’ tezviratının bir yanlış anlamadan kaynaklandığı, bu tezvirat bir kere başladıktan sonra geri adım atmakta zorluk çekildiği, tutuklanan kişilerin halen tutuklu olmasının bu zorluktan kaynaklandığı yönünde olduğunu ifade etti.

Hakan Albayrak, hükümete yakın basında ilgili haberlerin sansayonel başlıklar altında sunulduğunu ama haberlerin içeriklerinin -bütün zorlamalara rağmen- o sansayonelliğin hakkını veremediğini söyleyerek, bir kere, ‘gizli toplantı’ denilen toplantının aslında gizli olmadığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklamaları da tatminkâr olmaktan çok uzak olduğunu ve savcılığın performansının da aynı şekilde olduğunu ifade eden Albayrak, en ağır suçlamaların bile çok kolay yapılabildiğini ifade etti. Mahkemelerin gözaltı ve tutuklama kararlarını çok kolay alabildiğini, insanların itibarları ve özgürlükleri söz konusu olduğunda ‘iki kere düşünelim’ denmediğini belirtti.

Uluslararası komplikasyonların zaten hiç umursanmadığını aktaran Albayrak, yabancı devletlerle şu veya bu konuda didişmek kaçınılmaz hale geldiğinde mecburen didişileceğini ama ne yazık ki son zamanlarla kaçınılabilir didişmelere de balıklama atlandığının altını çizdi. Albayrak ayrıca, Ahmet Davutoğlu’nun ülkeyi herkesle papaz etmiş olduğu, iyi ki gitti’ şeklindeki yorumların devam ettiğini ve bu gidişin iyi olmadığını dile getirdi.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Sprinter Bolt Futbolcu mu Oluyor?

 

 

 

Büyükada İnsan Hakları Aktivisti Hakan Albayrak Karar Gazetesi Toplantı Tutukluluk Ahmet Davutoğlu Yabancı Devlet İlişki
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500