Büyükelçi Bass'tan Önemli Açıklama

Haftasonu Ankara'dan ayrılacağını açıklayan ABD Büyükelçisi John Bass'ten son dakika açıklaması geldi.

Büyükelçi Bass'tan Önemli Açıklama
Büyükelçi Bass'tan Önemli Açıklama Ecem Şenol
Bu içerik 669 kez okundu.

Bass, ABD misyonlarında saklanan kimse olmadığını, hiçbir çalışanlarını yargıdan kaçırmadıklarını söyledikten sonra, vize krizi konusunda vize hizmetlerini durdurma kararının ABD Hükümeti tarafından alındığını ve mevcut anlaşmazlığın iki hükümetin diyaloğuyla çözüleceğini kaydetti. 9 buçuk aydır Türkiye'de terör saldırısı yaşanmadığını ifade eden Bass, bunun IŞİD vazgeçtiği için değil ABD ile Türkiye arasındaki işbirliğinin sonucu olduğunu belirtti.

Afganistan’a atanan ve haftasonu Türkiye’den ayrılacak olan ABD Büyükelçisi John Bass, Ankara’da Diplomasi Muhabirleri Derneği’ndeki ‘veda’ toplantısında gazetecilere konuştu. Bass; vize krizinden, FETÖ soruşturması geçiren ABD konsolosluk çalışanlarına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz ve hakkında gözaltı kararı olduğu bildirilen bir diğer çalışanları için Bass İstanbul ABD misyonlarında saklanan kimse olmadığının altını çizdi.

ABD hükümeti Topuz’un neden tutuklandığına ilişkin hala bir yanıt alamadığını ama temasların sürdüğünü ifade eden Bass, Topuz’un, organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadele departmanında çalıştığını ve bu işbirliği sayesinde birçok uyuşturucu kaçakçısının yakalandığının altını çizdikten sonra, Topuz’un görev tanımını aşıp başka irtibatlar kurduysa bunun delillerini görmekten memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

ABD Büyükelçisi Kuzey Irak ve Suriye’deki ‘Kürt devleti’ tartışmaları için ise ABD’nin, bağımsız Kürt devletini, Kürt koridorunu, Türkiye’nin toprak bütünlüğünün bozulmasını desteklemediği yorumunda bulundu.

FETÖ lideri Fethullah Gülen’in iadesi konusunda ise John Bass bu hafta sonu ayrıldığını ve Gülen’in iadesinin yargı konusu olduğunu belirterek, bu talebin diğer iade taleplerinden ayrı tutulmadığını dile getirdi. Türkiye ile ABD’nin teröre bakışının farklı olmasına ilişkin olarak ise Bass, bu konuda farklı düşünüklerini söyleyerek, dün mahkum edilen Wall Street Journal muhabirinin sadece gazetecilik yaptığını düşündüklerini örneğini verdi.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

 

Amerika Büyükelçi Açıklama John Bass Fetullah Gülen Vize Kizi Kürt Devleti Türkiye Ankara ABD Terör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500