Büyükelçi'den Türkiye'ye Tehdit!

Irak Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Başika'da bulunan Türk kuvvetlerinin egemenliklerini ihlal ettiklerini öne sürdü.

Büyükelçi'den Türkiye'ye Tehdit!
Büyükelçi'den Türkiye'ye Tehdit! Tuğba Önkibar
Bu içerik 948 kez okundu.

Musul civarındaki Başika’da olan Türk askerleri, Irak ve Türkiye arasında tartışmalara neden olurken, Irak- Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Erbil merkezli yayın kuruluşu Rudaw kanalına konuştu.

Büyükelçi Alevi, Başika’da bulunan Türk kuvvetlerinin Irak’ın egemenliğine aykırı hareket ettiğini iddia ederek, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini, eğer bu mevzuda geri adım atan olmazsa Irak olarak tavırlarının farklı olacağını söyledi ve Irak'taki Türk kuvvetlerini 'illegal' olmakla suçladı.

Büyükelçi el Alevi, Türkiye’nin IŞİD ve PKK bahanesiyle bölgede bulunma talebinin olduğunu fakat bunun yeterli bir gerekçe olmadığını söyledi.

Büyükelçi, Türkiye'nin eski Musul Valisi ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile anlaşmaya vardığını iddia ettiğini fakat bu anlaşmanın Irak için geçerli olmadığını sözlerine ekledi.

Türkiye'deki yetkililerin, “Irak parçalanmış bir ülkedir” sözlerini kabul etmeyen el Alevi, Irak'ın federal bir ülke olduğunu, güçlü bir merkezi yönetimi bulunmasa bile meşru sayılan bir yönetime sahip olduğunu vurgularken, bu konunun Türkiye'yi ilgilendirmediği iğnelemesinde bulundu.

Irak Musul Türkiye Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi IŞİD PKK gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500