ByLock Yönlendirmeli Programı Kim Yazdı?

Geçtiğimiz gün görülen Cumhuriyet davasının dördüncü gününde Adli Bilişim Uzmanı Tuncay Beşikçi, savcının isteği üzerine ByLock tespitlerinden bahsetmiş farklı programların indirildiği telefonların nasıl ByLock yüklendiğinden örnekleri ile anlatmıştı.

ByLock Yönlendirmeli Programı Kim Yazdı?
ByLock Yönlendirmeli Programı Kim Yazdı? Meltem Yüksel
Bu içerik 755 kez okundu.

Balyoz ve Odatv gibi kumpas davalarında üretilen sahte delilleri verdiği bilirkişi raporları ile çökerten Adli Bilişim Uzmanı Tuncay Beşikçi, Cumhuriyet davasının dördüncü duruşmasında yaptığı sunumda ByLock'a dair tespitlerini anlatmış, farklı programlar yüklendiği sırada ByLock ile nasıl bağlantı kurulduğunu anlatmıştı.

Cumhuriyet gazetesi davasında yargılanan Emre İper’in telefonuna BayLock indirmediğini belirten Beşikçi, İper'in telefonun Android işletim sistemine sahip olduğunu ve hiç formatlanmadığını hatırlatıp telefonuna yüklediği Freezy programıyla Litvanya'daki ByLock sunucusuna yönlendirildiğini vurgulamış ve bir satır koddan alındığını vurgulamıştı. Benzer yönlendirmeyi Kıble yönünün tespiti için yazılan bir programın da yaptığını belirten Beşikçi, her iki programı da yazan 17-25 Aralık'tan sonra işlerinden istifa edip yurtdışına kaçtıklarını, İper'in telefonunda kesinlikle ByLock kaydı olmadığının ve buna benzer birçok vatandaşta aynı durumun olabileceğini söyledi.

Tuncay Beşikçi, sosyal medya hesabı üzerinden FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı olan ByLock sunucusuna yönlendirme yapan Freezy programının sunucusunu açıkladı. Bu sunucunun sahibinin Kemalettin Cengiz Erbakırcı olduğunu söyleyen Beşikçi, Twitter’da “Tanıştırayım. #ByLock sunucusuna yönlendirme yapan FREEZY Müzik Bul Dinle uygulamasının sunucusu http://MORBEYIN.COM 'un sahibi ve hakkında açık kaynaklardan elde edilen bazı bilgiler. #FETÖ ile ilgili mi değil mi siz karar verin” mesajını paylaştı. Beşikçi, Kemalettin Cengiz Erbakırcı’nın FETÖ firarisi Hasan Palaz’ın TÜBİTAK Bilgem ekibinde olduğunu belirtip, 17-25 Aralık soruşturmaları sürecinde de TÜBİTAK’tan istifa edip yurtdışına çıktığını ifade etti.

 

 

 

 

HABRBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Atatürk Düşmanına Hapis Cezası

Tuncay Beşikçi ByLock Cumhuriyet Cumhuriyet Gazetesi Davası FETÖ Emre İper FREEZY FREEZY Müzik Bul Dinle
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500