ByLock'un Babası Yakalandı

Darbe teşebbüsünü planlamakla suçlanan Fethullah Gülen'in cemaatinin haberleşmek için geliştirdiği ByLock programının yazılımcısı olduğu iddia edilen Yard. Doç. İhsan Taşkın tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.

ByLock'un Babası Yakalandı
ByLock'un Babası Yakalandı Tuğba Önkibar
Bu içerik 1299 kez okundu.


Alınan bilgilere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Mehmet Şenay Baygın'ın yürüttüğü ByLock programına dair yürütülen soruşturma devam ediyor.  Elde edilen yeni bilgiler ışığında ByLock programının yazılımcısı olduğu tespit ediliği iddia edilerek İhsan Taşkın gözaltına alındı.

Zanlı, emniyette süren işlemlerinin ardından Çağlayan İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılıktaki sorgusundan sonra şüpheli silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Şüphelinin TÜBİTAK'ta uzman araştırmacı olarak görev aldığı, ardından Marmara Üniversitesi'ne yardımcı doçent olarak atandığı, buradan da darbe teşebbüsünün ardından görevinden alındığı öğrenildi. TÜBİTAK'ta çalıştığı dönemde kriptolojide özel yetenekleri olan ve üst düzey görevi bulunan zanlının, bu konuda devlet sırrı sayılabilecek önemli sayıda projede çalıştığı öğrendildi.

Zanlının, iş yerinde Fethullahçı Terör Örgütü'nde sohbet abiliği yaptığı, TÜBİTAK görevlileriyle ilgili bilgi topladığı, FETÖ'den firari olarak hala aranan Şerif Ali Tekalan, Yahya Serin ve Hayrettin Bahşi ile bir dönem birlikte kaldıkları ileri sürüldü.

bylock tübitak fetö ihsan taşkın gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500