ByLock'un Kurucusu Yakalandı!

Kriptolu yazışma programı olan ByLock uygulamasının yazılımcılarından İ.T. adlı akademisyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 15 Temmuz darbe teşebbüsüne ilişkin yürüttüğü soruşturma çerçevesinde gözaltına alındı. İ.T.’nin 7 yıllık süre boyunca TÜBİTAK’ta görev aldığı öğrenildi.

ByLock'un Kurucusu Yakalandı!
ByLock'un Kurucusu Yakalandı! Tuğba Önkibar
Bu içerik 931 kez okundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürüttüğü soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre, kriptolu yazışma sistemi ‘ByLock' adlı mesajlaşma programının İ.T. adına sahip bir bilişimci öğretim üyesi tarafından geliştirilmiş olduğu belirlenirken, İ.T. isimli şahısın 7 sene süreyle TÜBİTAK'ta görev yaptığı ve geçtiğimiz hafta gözaltına alındığı belirlendi. Programın 1 Temmuz 2016 tarihinden bu yana tahminen 40 bin şahıs tarafından kullanıldığı belirtildi.

Halk arasında ‘Tahşiyeciler’ adıyla bilinen ekibe tuzak kurulduğu iddiasıyla açılmış olan davada aralarında Kazım Aksoy,Ömer Köse ve Erol Demirhan'ın da olduğu 20 şüphelinin ByLock programı kullanıcısı olduklarının saptandığı belirlendi.

15 Temmuz Darbe teşebbüsü soruşturmasında ele geçirilmiş olan dijital ortam materyalerinin henüz %15'inin incelenmiş olduğu,   geniş çerçeveli araştırmaların sürdüğü öğrenildi.

Fetulahçı Terör Örgütünün eski Amerika Birleşik Devletleri Colorado Eyaleti imamının alınan ifadesinde terör örgütünün Amerika'yı 11 bölgeye ayırdığı ortaya çıktı. Eski FETÖ imamı “Türkiye 7 eyalete bölünmüştür. Bu 7 eyaletin tamamı Mustafa Özcan adlı kişiye bağlıdır. Her bölgenin kendine ait bir imamı vardır. Colorado bölgesine atanmamın ardından ailemi Türkiyede bırakarak ABD'ye yerleştim. Yaklaşık iki hafta Gülen'in yanında bulundum. Hoca bana “Bizim bundan sonra Mossad ya da CIA'den bir çekincemiz yok. İç çamaşırlarının ne renk olduğuna kadar her şeylerini biliyoruz. Benim artık kaygılandığım tek konu cemaat içindeki çatışmadır” dedi” şeklinde bir ifadede bulunarak FETÖ'ye ait birtakım isimler de açıkladı. İsmi belirtilmeyen şahsın ifadesinin ardından 97 şahıs gözaltına alındı. Bu şahısların çok büyük bir kısmının sivil, bir kısmının da asker olduğu açıklandı.

bylock 15 temmuz kripto mesajlaşma tubitak yazılım gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500