Canan Hoca Haklıymış

ABD'de ortaya çıkarılan tarihi belgeler, şeker şirketlerinin 1960'larda bilim adamlarına rüşvet vererek kalp hastalıklarında 'doymuş yağları' günah keçisi ilan edildiğini ortaya çıkardı.

Canan Hoca Haklıymış
Canan Hoca Haklıymış Yaren Yalçın
Bu içerik 828 kez okundu.

 

JAMA Internal Medicine tıp dergisinde yayınlanan ve New York Times tarafından haberleştirilen belgelere göre, söz konusu kuruluşun, şeker ve yağların kalp hastalıkları üzerindeki etkisini araştıran Harvard Üniversitesi'nin 3 uzman doktoruna 50 bin dolar ödediği belirlendi.

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, gıda endüstrisinin insan sağlığı üzerindeki oyunlarına dikkat çekti ve bilimsel araştırmaların bağımsız olması gerektiğini vurguladı. 

Canan Karatay,endüstrinin desteklediği çalışmalara güvenmemek gerektiğini kaydederek şu ifadeleri kullandı:

"Haklı çıktığım için tabii ki çok mutluyum; Sabırla bekledik doğruyu gördük. Bu konuda kitaplarımda yazdıklarım zaten bilinen çalışmalardır. ABD'de ortaya çıkan raporun orijinalini biraz önce okudum. Hakikaten şekerli gıda endüstrisi, şekerli içecekler gazlı içecekler endüstrisi, Harvard'tan üç, dört profesöre 50'şer bin dolar ödeyerek şekerin obezite ve kalp hastalığı üzerine hiçbir zararı olmadığını, bütün zararların doymuş yağlar olduğunu ileri sürüp, halka anlattılar. Ne acı ki bunların endüstrinin bir oyunu olduğu ortaya çıktı ve hala da çıkmaya devam ediyor. Gıda endüstrisi çok büyük bir lobi. Hatta söz konusu bu profesörlerden birinin ABD İlaç ve Gıda Grubu'nda da görev yaptığını biliyoruz.

Yıllardır söylüyoruz; Endüstrinin desteklediği hiçbir çalışmaya güvenmemek gerekir, bizler gibi bağımsız hekimler olmalı. Rahmetli Ahmet Aydın Hocamız söyledi, Rasim Küçükusta söyledi. Bağımsız doktorlar olarak, bunu rahat rahat konuşuyoruz.

1960'larda bu konularda bir denetim yoktu. Ancak 1980'lerden sonra araştırma yapanlara, finansal ilişkilerini açıklama mecburiyeti geldi. Bu nedenle ilaç firmaları da gıda endüstrisi de kendi çıkarları için her istediklerini yaptırtıp, istedikleri rakamları halka sundular. İsveçli bir bilim adamı arkadaşım diyor ki; 'Rakamlara işkence yaparsanız o sizin her istediğinizi söyler'. Harvard'da çok önemli bir kardiyolog olan George Ban, Afrika'daki Masai Kabilesi üzerinde yaptığı araştırmada, bu kabilenin bireylerinin kırmızı et ve yağ tükettiği halde kalp rahatsızlığı olmadığını ortaya koyduğu için kendisi o üniversiteden uzaklaştırıldı."

Canan Karatay, hamilelikte 'Şeker yükleme gereksizdir' diyerek tıp dünyasını ikiye bölmüştü. Şekerin ne kadar zararlı olduğunun altını bir kez daha çizen Karatay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şeker en tatlı zehirdir. 'Çocuğuma şeker verme', 'Bebeğime şeker yükleme' kampanyası başlattığımız için kadın doğumcular bana tepki gösterdi. Hala da tepkiler alıyorum ama şeker yüklemesi hakikaten çok tehlikeli. Şeker yüklemesi yapılan çocuklar ileride kalp hastası oluyor. O çalışmalarda bunu ispatlamış durumda. Yıllar sonra haklı çıkmak mutluluk verici."

canan karatay abd new york times harvard 50 bin dolar şeker kolestrol
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500