"Canan Kaftancıoğlu Yalnız Değildir"

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya paylaşımları ve sahte tweet'ler gerekçe gösterilerek 31 Mart seçiminin ardından açılan dava kapsamında yargıç karşısına çıktı.

Meltem Yüksel
Bu içerik 188 kez okundu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sosyal medya paylaşımları ve sahte tweetler gerekçe gösterilerek açılan davada hakim karşısında. CHP dava öncesi adliye önünde basın açıklaması yaptı. CHP Genel Başkan yardımcısı Muharrem Erkek dava öncesi basına açıklama yaptı. Katılımın çok yoğun olduğu açıklamada Erkek, "Kazandık da ondan mı intikam peşindesiniz" diye sordu. Açıklamaya CHP üyeleri, vekiller, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra sanatçı Fazıl Say da destek verdi. 

‘Cumhurbaşkanı’na hakaret, Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ve terör örgütü propagandası yapmak’ iddialarıyla yargılanan Kaftancıoğlu’na, ’#CananKaftancıoğluYalnızDeğildir’ diyen yurttaşlar sosyal medya üzerinden destek açıklaması yaptı.

Duruşmada savunma yapan Kaftancıoğlu mahkeme heyetinden savunma yapmak için ek süre talep etti. Mahkeme heyeti bu talebi reddetti. Seçim sürecinde avukatlarımla dahi görüşemedim. O nedenle savunmamı sonra yapmak istiyorum” diyerek mahkeme heyetine savunma yapmamakta kararlı olduğunu belirtti. Mahkeme başkanı bu talebi reddettiklerini belirtti. Kaftancıoğlu'nun avukatları savunma hakkının kısıtlandığını belirterek reddi hakim talep etti. Kaftancıoğlu ve avukatları başbaşa bir görüşme gerçekleştirdi.

Avukat Doğuşcan Aydın, “Müvekkilimin talebi reddedildi. Bu durum Anayasayı ihlal etmektedir. Tüm heyet hakkında reddi hakim talebinde bulunuyoruz” dedi. Mahkeme başkanı müşteki olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatına söz verdi. Kaftancıoğlu’nun avukatları ise mahkeme başkanının reddi hakim talebini değerlendirmeden müştekilere söz verdiğini usul hatası yapıldığını belirterek tepki gösterdi. Mahkeme başkanı avukatların duruşmanın düzenini bozduğunu öne sürerek uyardı.

Heyet, davaya katılma talebi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarının da aralarında yer aldığı kişilerin katılma talebini kabul etti. Mahkeme heyeti Kaftancıoğlu'na savunma yapması için süre verdi. Temmuz ayına duruşma tarihi veren mahkeme heyetinin tarih verirken avukatlara sormaması tartışmalara neden oldu.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

 

 

 

CHP Canan Kaftancıoğlu Twitter Dava AKP İstanbul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması