Çavuşoğlu: Böyle Saçma Anlayış Olmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ortak basın toplantısında bir araya geldi.

Çavuşoğlu: Böyle Saçma Anlayış Olmaz
Çavuşoğlu: Böyle Saçma Anlayış Olmaz Yaren Yalçın
Bu içerik 1239 kez okundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ortak basın toplantısında bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Fırat Kalkanı Operasyonu için “Türkiye’nin desteklediği operasyona katılanlar bu bölgenin insanları. Bu bölgeye, oradan gitmek zorunda kalan insanlar yerleştirilmeli. Ama YPG’nin amacı bu değil, göçe zorlayarak etnik temizlik yapıyor. Operasyondan OKK’nın rahatsız olma sebebi budur. DAİŞ’le mücadele ettiğini söyleyen bir örgüt neden bundan rahatsız olsun?

Burada YPG, hem ABD’nin söz verdiği hem kendilerinin açıkladığı gibi öncelikle Fırat’ın doğusuna geçmeli, yoksa hedef olacaklar. Hedef Menbiç ve diğer bölgelerdeki Araplar değildir. Amacımız DAİŞ’i bölgeden temizlemektir” şeklinde konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın İncirlik ziyareti ile ilgili olarak “Eğer Almanya gerekli adımları atarsa biz ziyareti sağlarız. Bizim tarihimizle hadsiz bir şekilde oynayanların bizim özel bölgelerimizi ziyaret etmesine izin vermeyiz. Bu saatten sonra İncirlik’in durumu Almanya’nın atacağı adımlara bağlı” dedi.

Toplantıda Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders, Hollanda’da yaşayan Türklerin durumu için “Hollanda’da yaşayan Türkler, Türkiye’de olanlarla ilgili hassasiyete sahip. Bunlar çok hassas konular. Farkına varmak çok önemli fakat Hollanda toplumuna tamamen taşınmaması gerekiyor. Herhangi bir şekilde karışma yok, olmamalı da. Barışçıl bir şekilde bu hissiyatları kabul etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Koenders’ın sözlerine sinirlenen Çavuşoğlu “Bizim Hollanda siyasetine müdahale etmemiz söz konusu değildir, doğru olmaz zaten. Bu tür haksız ithamları da reddediyoruz. Fakat Türkiye'de olanlardan Hollanda'da yaşayan Türklerin etkilenmesi, reaksiyon göstermesi bir müdahale değildir. Hukuk dışına çıkılırsa ayrı bir şey, kimse hukuk dışına çıkmamalıdır.

Hollanda veya başka bir ülke Türkiye'de yaşananlarla ilgili Türkiye'ye demokrasi ve hukuk dersi vermeye çalışırken bu Türkiye'nin iç siyasetine karışmak olmuyor mu? Ama Türkiye orada yaşananlarla ilgili konuda görüş bildirildiğinde iç siyasetine karışmak oluyor, böyle bir saçma anlayış olmaz, bu çifte standarttır. O nedenle en iyi yöntem, Türkiye ve Hollanda olarak, Türklerin yaşadığı ülkeler olarak diyalog ve işbirliğidir. Sorunları böyle aşabiliriz” şeklinde tepki gösterdi.

 

mevlüt çavuşoğlu bert koenders türkiye hollanda siyaset
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500