Çekilmezlerse Vuracağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “FETÖ liderinin ABD’de bulunmasından dolayı ABD ile çok ciddi bir sıkıntı yaşadıklarını” ifade ederek “PYD’liler Fırat’ın doğusuna dönmezse ABD’ye güvenin tamamen ortadan kalkacağını” ifade etti.

Çekilmezlerse Vuracağız
Çekilmezlerse Vuracağız Aylin Köyatası
Bu içerik 1145 kez okundu.

KKTC’ye resmi ziyaret için yola çıkan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yolculuk öncesi yaptığı açıklamada ABD ile yaşanan sorunların kaynaklarına, Rusya ile normalleşen ilişkilere ve Fırat Kalkanı operasyonuna değindi.

“PYD’lilerin katılmamalarını istedik”

PYD’nin Fırat’ın doğusuna dönmemesini vurgulayan Çavuşoğlu, "Menbic operasyonu ile ilgili biz başından beri PYD'lilerin katılmamalarını istedik. Amerikalılar lojistik destek amacıyla çoğunluğu Arap olmak üzere az sayıda YPG'linin de katılmasının önemli olduğunu söylediler. Biz buna karşı çıktık. Ama Sayın Obama bize söz verdi. Operasyon biter bitmez buradaki PYD'liler Fırat'ın doğusuna geri döneceklerdi. Ama henüz dönmediler" diye konuştu.

“ABD’ye güven en düşük düzeyde”

Çavuşoğlu ABD’nin verdiği sözü hatırlatarak; “ 'Tamam, sözümüzdeyiz' dediler. Dışişleri Bakanı John Kerry aradı, 'Gidiyorlar' dedi. Başkan Yardımcısı Joe Biden da 'Gidiyorlar' dedi. Ama baktık ki, gitmiyorlar. Hatta tam tersi bize ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) yönelik negatif eylemler içerisine giriyorlar. Biz de dedik ki 'Çekilmezlerse vuracağız'. Çünkü karşımıza çıkıyorlar. ABD bizden süre istedi. Eğer çekilmezlerse, ABD sözünde durmamış olur. Kusura bakmasınlar, sözünde durmuyorsa ABD, biz onlara nasıl güveneceğiz bundan sonra? Hangi konuda güveneceğiz? Zaten Fetullahçı Terör Örgütü'nün liderinin ABD'de kalmasından dolayı çok ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. ABD bir de bu konuda sözünde durmazsa, ABD'ye tamamen güven ortadan kalkar. Şu anda, maalesef halkımızın ABD'ye güveni en düşük düzeyde."

“PYD devlet oluşturmak için mücadele ediyor”

Cerablus’ta başlatılan Fırat Kalkanı operasyonu hakkında da bilgiler veren Çavuşoğlu, “Bu operasyonun amacı DEAŞ’ı temizlemektir” diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Amacımız sınırımızda, Cerablus'tan Çobanbey, Rai dediğimiz bölgeye kadar doğudan batıya doğru gelinip birleşilmesi ve aşağıya doğru DEAŞ'in temizlenmesi, Menbic cebinin DEAŞ'a tamamen kapatılması. Bu operasyon tamamlanıncaya kadar destek vereceğiz. Ama hızlı bir şekilde ilerliyorlar. Dolayısıyla yarın, bir gün dememiz söz konusu değil. Kapanıncaya kadar operasyon devam edecek."

Çavuşoğlu PYD’nin bu operasyonla ilgili duruşuna da değinerek “Ama bu operasyondan rahatsız olan birisi var; o da PYD. PYD, DEAŞ ile mücadeleden niye rahatsız oluyor? Çünkü PYD’nin ajandası farklı. Suriye’nin birliği, beraberliği için mücadele etmiyor. Kendine kanton oluşturmak için, hatta mümkünse devlet oluşturmak için mücadele ediyor” dedi.

“Terör örgütü ile Kürtleri bir tutmamak lazım”

Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan hakkını kullandığına dikkat çeken Çavuşoğlu, “Bu konuda herkesle işbirliği yapmak istiyoruz. Biz meşru hakkımızı kullanıyoruz. Meclis'ten aldığımız yetki var. DEAŞ'ın bize terör saldırısı var. BM Güvenlik Konseyi'nin kararları var. Rusya ile de, burayla ilgilenen ülkelerle de diyalog halindeyiz. Bilgilendirmeler yapıyoruz. Her şey şeffaf, gizli saklı yok. DEAŞ'a karşı yürüttüğümüz operasyondan herkes memnun, teşekkür ediyor. PYD'yi sevenler, PYD'ye destek verenler maalesef bazı uyarılar yapmaya kalkıyor. Bunu da Kürtler diye genelleme yapıyorlar. Oysa bu konunun Kürtler ile ilgisi yok. PYD, kendisi gibi olmayan Kürtleri de burada göçe zorluyor. PYD etnik temizlik yapıyor. Terör örgütü ile Kürtleri bir tutmamak lazım. Bizim orada yaşayan Kürt kardeşlerimizle bir sorunumuz yok. Irak'takilerle de bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz PKK ile, YPG ile" diye konuştu.

“Anlaşmanın uygulanması gerekiyor”

ABD’de yaşayan Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusuna da değinen Çavuşoğlu, FETÖ ile ilgili ortada belgelerin olduğuna ve yeni deliller ortaya çıktıkça ABD’ye verileceğine vurgu yaptı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Ankara ziyaretinde de konunun en üst düzeyde ele alındığına işaret eden Dışişleri Bakanı, Biden'in “Bize belgeleri verin, (FETÖ liderini) iade ederiz” cümlesini hatırlatarak; “Ortada ABD ile ikili anlaşma var. Normal şartlarda bu anlaşmanın uygulanması gerekiyor" dedi.

“Teröristlere siyasi sığınma hakkı verilmez”

FETÖ üyelerinden Yunanistan'a çok fazla kaçan olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, "Ama kaçanlar var. Adalarda yakın bir işbirliğimiz var. Bunlar oralara geçse haberimiz olur. Adalarda her şey ortada. Kaçan sızan olabilir. Şu anda Yunanistan'a 8 hain kaçmış durumda. O hainlerin iadesi konusu var. Mahkemelerde ifadeleri sürüyor. Mahkeme kararını verecek. Ama hepimizin ortak anlayışı şu; darbecilere, teröristlere siyasi sığınma hakkı verilmez. İade konusunda olumlu bakış var" dedi.

Diyaloğun faydasını görüyoruz.

Çavuşoğlu, Rusya ile Suriye’de devam eden opesyonlar konusunda birbirlerini bilgilendirdiklerini belirterek, ilişkilerin normalleşmesi sürecinin katkılarına dikkat çekti. Uçak düşürülmesi hadisesini hatırlatarak sözlerine devam eden Çavuşoğlu, “Rusya ile istenilmeyen bir sürece girildi. O nedenle ilişkileri normalleştirmek için çaba sarf ettik. Çabalarımız sonuç verdi. İki taraf da razı oldu. Vladimir Putin ve Sergey Lavrov gelecek. G20'de Cumhurbaşkanımızla Putin görüşecek. Rusya ile ilişkilerimizin normalleştirilmesi demek, bir kere ticaretimizin artması demek. Turizmin, kültürel ilişkilerin, karşılıklı yatırımların, önemli projelerimizin tekrar canlandırılmasına vesile oluyor” dedi.

İki ülke arasında gelişen diyaloğa da vurgu yapan Çavuşoğlu; “Rusya ile farklı düşündüğümüz bazı konular da var. Suriye, Esad gibi. Bu konularda da diyalog halindeyiz. Cerablus'ta yapılan operasyonlarda, hava saldırılarında, Rusya ile düzelen ilişkinin önemli katkısı var. Uçak düşürme hadisesinden dolayı hava operasyonu kolay olmayabilir. Ama şu anda bu diyaloğun faydasını görüyoruz. Birbirimizi bilgilendiriyoruz. Aramızda karşılıklı bir mekanizma kurduk askerlerden, Dışişleri'nden ve MİT'ten oluşan.  Bunun ilk toplantısı oldu” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu ABD FETÖ PYD DEAŞ Cerablus Fırat Kalkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500