Cemil Çiçek'in Adı Darbe Girişimi Taslak Raporundan Çıkarıldı

TBMM Darbe Komisyonu, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in doğrudan Gülen’den talimat aldığı iddiasını hazırladığı rapordan çıkardı.

Cemil Çiçek'in Adı Darbe Girişimi Taslak Raporundan Çıkarıldı
Cemil Çiçek'in Adı Darbe Girişimi Taslak Raporundan Çıkarıldı Ecem Şenol
Bu içerik 1446 kez okundu.

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun ön taslak raporunda yer alan Cemil Çiçek ve Abdülkadir Aksu'nun FETÖ’nün talimatıyla hareket ettiği iddiasının yer verildiği bölüm, geçen cuma açıklanan taslak raporda yer almadı. Umut Erdem'in haberine göre, Aralık ayında ortaya çıkan komisyonun ön taslak raporunda, örgütün kuruluş aşamasındaki çekirdek kadrosunda yer alan Nurettin Veren’in 'FETÖ' isimli kitabından bir anıya yer verilmişti. Bu anıda, Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu, Ali Coşkun, Ali Talip Özdemir’in Fetullah Gülen’e gelerek, Gülen’in DYP’ye yakın olduğunu söylediklerini ve ardından DYP’ye mi, yoksa ANAP’a mı girelim diye sordukları belirtildi. Anıda bu insanların, Gülen’in talimatıyla Tansu Çiller’e rağmen ANAP’a geçtikleri ifade edildi.

 

Çiçek, iddiayı ‘deli saçması’ olarak nitelendirerek ANAP kurulurken, DYP diye bir parti olmadığını ve Büyük Türkiye Partisi olduğunu ifade ettikten sonra, o zaman da ne Tansu Çiller’in ne de Özer Çiller’in söz konusu olduğunu ifade etti. Cemil Çiçek, kendisinin ANAP’ta siyaset yaptığı o yıllarda da Ali Talip Özdemir’in ortada olmadığını ifade ettiği açıklamasında bu hikâyenin neresini düzelteyim diyerek,  hayali hikâyeler rapora giriyorsa, bunun raporu da zaafa uğratarak, zayıflatacağını belirtti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Bu Kadar mı Vehbi Ölünür?

Cemil Çiçek Abdülkadir Aksu FETÖ DYP ANAP Açıklama Ön Taslak Değişiklik Fetullah Gülen Hikaye Tansu Çiller
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500