Çevre Kirliliğine Çözüm: Paralı Poşet Devri

Naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018’den itibaren 25 kuruş veya 50 kuruş gibi cüzi bir miktar ile satılacağı ve böylece market alışverişlerinde ücretsiz poşet devrinin sona ereceği duyuruldu.

Çevre Kirliliğine Çözüm: Paralı Poşet Devri
Çevre Kirliliğine Çözüm: Paralı Poşet Devri Ecem Şenol
Bu içerik 1790 kez okundu.

Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetler marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018'den itibaren 25 kuruş veya 50 kuruş gibi cüzi bir miktar ile satılacağı açıklandı. Bu tür tedbirlerin gelişmiş ülkelerin çoğunda uygulandığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, naylon poşetin hem sağlığı hem de ekosistemi olumsuz yönde tehdit ettiğini dile getirdi.

Palandöken, ülkemizde bir marketin aylık ortalama poşet tüketiminin 10 ton civarında olduğunu ve yaklaşık 25 bin market olduğunu varsayarsak aylık naylon poşet tüketiminin en az 250 bin ton civarında olduğu belirtti. Kullanımı azaltmaya yönelik başka bir çözümün de bakanlıkların kamu spotu gibi yayınlarla naylon poşetin insan sağlığına ve doğaya verdiği zararları halka aktarmasının olacağını ifade eden Palandöken, naylon poşetlerin çevreye ve insan sağlığına zarar ve alışverişlerde file, kese kâğıdı ve bez çantalar kullanılması gerektiğini söyledi.

Naylon poşetlerin denizleri kirlettiği, doğayı boğduğu bilinirken, naylon poşetle mücadelenin bu yüzden birçok ülkenin çevre gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Uzun yıllar marketlerin kasalarında ücretsiz olarak dağıtılan naylon poşetlerin içerdiği polietilen ve polipropilen maddelerinin çevreye verdiği zararın birçok araştırmayla kanıtlanması bu alanda bir dönüm noktası oldu.

Batılı gelişmiş birçok ülke çevreye ve doğaya zararlı poşet tüketimini minimuma indirmek için, poşetleri sembolik bir ücretle mağazalarda satma uygulamasını hayata geçirdi. Bu uygulamayla birlikte poşet tüketimini minimuma indirmek de öncelik oldu. Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Norveç, ABD ve Hindistan’da değişik uygulamalara poşet tüketimi azaltılmaya başlandı.

İngiltere, Almanya, Çin gibi ülkelerde naylon poşetler ücretli olarak satılırken, Norveç ve İtalya gibi ülkelerde ise naylon poşetler tamamen yasak.

Poşetlerin ücretlendirilmesi doğada yüzyıllarca yok olmayan ve kullanan insanların da sağlığını en az doğa kadar etkileyen naylon poşetlerin tüketimini azaltmak için kullanılan yollardan sadece bir tanesi. Diğer yöntemlerde ise, tamamen yasaklamak, tüketicilere zorunlu alternatif plastik olmayan poşet teklifi gibi çözümler de bulunuyor. Bunlardan biri toplumun tüketim anlayışına göre tercih edilerek uygulamaya konuluyor.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Fatih Terim Malatyaspor'un Hocası mı Olacak?

 

 

Plastik Poşet Çevre Kirliliği Yasaklama Ücret Uygulama Yasa Avrupa Almanya İngiltere Norveç Yönetmelik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
Ünlü Youtuber'lar Gözaltında
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”
“Yabancıya Kısıtlama Getirmeliyiz”