Ceylan Önkol 8 Yıldır Adalet Bekliyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi, koyun otlattığı sırada meydana gelen kuşkulu bir patlama sonucu yaşamını yitiren 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un ölümünde devletin kusurlu olmadığına hükmetti.

Ceylan Önkol 8 Yıldır Adalet Bekliyor
Ceylan Önkol 8 Yıldır Adalet Bekliyor Ecem Şenol
Bu içerik 938 kez okundu.

Diyarbakır’da 28 Eylül 2009’da yaşamını yitiren 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un ölümüyle ilgili soruşturma dosyası takipsizlik kararıyla tozlu raflarda unutulurken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de geçen ay aldığı kararla olayda Türkiye’nin bir kusuru olmadığına hükmetti.

Ailenin avukatı Rahşah Bataray Saman, bu kararla AİHM sürecinin bittiğini ve savcılığın dosyasının derdest durumda olduğunu ifade etti. Dosyalarda herhangi bir şüpheli olmadığını, faili meçhul dosyalarda olduğu gibi daimi arama kararı verilerek, raflarda beklediğini dile getiren avukat Saman, zaman aşımı dolana kadar da orada beklemesinden endişe ettiklerini aktardı.

12 yaşındaki Ceylan Önkol, Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Şenlik Köyü Paşaciya mezrasında koyunlarını otlattığı sırada meydana gelen patlamada öldü. Önkol’un ailesi ve köylüler patlamaya neden olan cismin, araziyi yüksekten gören Tapantepe Karakolu’ndan atıldığını iddia etti.

Cumhuriyet'in haberine göre; Önkol’un ölümüyle ilgili Jandarma Komutanlığı ve Emniyet tarafından hazırlanan raporlarda patlamanın, Önkol’un patlayıcıya tahra ile vurması sonucu yaşandığı savunuldu. Ancak İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi’nden avukat Serdar Çelebi Önkol’un cesedinde ayaklar ve bacakların sağlam olduğunu ve yerde de bir çukur olmadığı söylenerek buna karşı çıktı. Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer tarafından hazırlanan bağımsız uzman raporunda da Önkol’un tahra ile patlayıcıya vurmadığı, kendisini savunma pozisyonundayken öldüğü belirtildi.

Soruşturmayı yürüten Lice Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 Nisan 2013’te takipsizlik kararı verirken, Başsavcılık, dosyadaki kanıt ve raporların faillerin tespiti için yetersiz olduğunu savunarak, “daimi arama kararı” çıkardı. Bu kararla Ceylan Önkol dosyası zamanaşımı ve cezasızlıkla yüz yüze kaldı. Önkol ailesinin, patlamada sorumluluğu ve ihmali olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı aleyhine açtığı manevi tazminat davası reddedilirken aileye 28 bin 208 TL maddi tazminat verilmesine karar verildi. Avukatların ise bu karara itiraz ederek dosyanın Yargıtay’da ele alınmayı beklediği belirtildi.

Önkol ailesinin avukatları aracılığıyla yaptığı başvuruyu değerlendiren AİHM de olayda Türkiye’nin bir ihmalinin bulunmadığına hükmetti. Aile avukatları, bu karara itiraz ederek dosyayı AİHM Büyük Dairesi’ne taşıdı. AİHM Büyük Dairesi de geçen ay kararı onayınca uluslararası hukuk yolları da tükendi.

Önkol ailesinin avukatı ve İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu Üyesi avukat Rehşan Bataray Saman, savcılık dosyasının derdest durumda olduğunu ve dosyalarda herhangi bir şüpheli olmadığı, faili meçhul dosyalarda olduğu gibi daimi arama kararı verilerek, raflarda beklediğini, zaman aşımı dolana kadar da orada beklemesinden endişe ettiklerini ifade etti.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Murat Ülker'den Flaş Açıklama

 

Ceylan Önkol Dİyarbakır Türkiye Mahkeme Dava Faili Meçhul Şenlik Köyü Havan Mermisi İnsan Hakları Uzman Raporu Takipsizlik Kararı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500