CHP Bahçeli’ye Sert Çıkıştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Sayın Bahçeli Erdoğan rejimine omuz vermeyi tercih etmiş. Bahçeli isterse kendi parti kongresini sarayın bahçesinde yapabilir” dedi.

CHP Bahçeli’ye Sert Çıkıştı
CHP Bahçeli’ye Sert Çıkıştı Yaren Yalçın
Bu içerik 730 kez okundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Sayın Bahçeli Erdoğan rejimine omuz vermeyi tercih etmiş. Bahçeli isterse kendi parti kongresini sarayın bahçesinde yapabilir” dedi.

Adli Yıl sebebiyle gündemdeki tartışmaları değerlendiren CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, “15 Temmuz’da Türkiye'de olağanüstü bir durum yaşandı. Çok zor zamandan geçiyoruz. Türkiye'yi bu zor zamana AKP politikaları getirdi. FETÖ AKP'nin bilerek, isteyerek, görerek kendi siyasi, ideolojik ajandasıyla beslediği ve büyüttüğü bir örgüt olarak devlete açıkça yerleştirildi.

Biz 15 Temmuz sonrası bu duruma dair siyasi sorgulamayı bir kenara bıraktık, Türkiye'ye omuz verdik. Ancak bir kez daha görüldü ki AKP devleti ele geçirme mantığından vazgeçmiş değil. AKP'nin milli mutabakat dediği ülkemizi bu hale getiren "yanlış politikalarıma ortak ol" çağrısından başka bir şey değil. AKP açıkçası mutabakat değil, itaat arıyor.

Türkiye'yi istikrara kavuşturacak olacak şeyde bu politikalardan tamamen vazgeçilmesinden geçiyor. Laik, demokratik, güçlü bir parlamenter sistem ve güçlü bir hukuk devletinin yeniden ayağa kaldırılmasından geçiyor. Gücü tek kişinin elinde toplamaya çalışmak bütün denge, denetleme mekanizmalarını ortadan kaldırmak hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını yok etmek, Meclis'i işlevsizleştirmek ancak istikrarsızlığı derinleştirir. Türkiye'yi daha da kırılgan hale getirir.

Adli yılın açılışı kaçak saraya taşınıyor. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Yargı bağımsız, herkese eşit mesafede, kimliklere ve farklılıklara kör olmak zorundadır. Sayın Bahçeli’nin adli yıl açılışı nedeniyle CHP’ye olan çağrılarını ciddiye alıyoruz. Kendisine bir cevap verme ihtiyacı duyuyoruz.

15 Temmuz'da Türkiye'de olağanüstü bir durum yaşandı. Bu olağanüstü durum karşısında CHP bu devletin kurucu partisi olma bilinciyle Türkiye'ye omuz verdi. Oysa bugün anlaşılıyor ki CHP Türkiye'ye omuz verirken, Sayın Bahçeli Erdoğan rejimine omuz vermeyi tercih etmiş. Türkiye'de kuvvetler ayrılığına güçlü bir parlamenter demokrasiye ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu 15 Temmuz'da bizzat hepimiz yaşayarak gördük. Şimdi hepimize düşen en temel görev de saray rejimine omuz vermek değil, yargının bağımsızlığını savunmaktır. Biz CHP olarak bunu yapmaya ısrarla devam edeceğiz. Bahçeli isterse kendi parti kongresini sarayın bahçesinde yapabilir" dedi.

chp selin sayek böke adli yıl ak saray 15 temmuz akp bahçeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500