CHP HDP'yle Seçim İttifakı Yapabilir mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’yle seçim ittifakına kapıyı kapattı.

CHP HDP'yle Seçim İttifakı Yapabilir mi?
CHP HDP'yle Seçim İttifakı Yapabilir mi? Ecem Şenol
Bu içerik 1085 kez okundu.

NTV yayınına katılan Kılıçdaroğlu, 2019’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP’yle ittifak yapacakları iddiasını reddetti. CHP lideri sözlerini CHP olarak ittifak yapma gereği duymadığını belirten Kılıçdaroğlu, ancak Kürt kökenli vatandaşlardan oy istediğini, hatta tüm vatandaşlardan oy istediğinin altını çizdi.

CHP lideri, silahlı insansız hava araçlarıyla ilgili açıklamaları nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında da ilk kez konuştu. Kendi isteklerinin, bunu Sezgin Tanrıkulu üzerinden özel suçlama alanı yapmadan, olayın sağlıklı ve sağduyulu aydınlatılması olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, teröristse çıkarılıp belgesinin koyulacağını belirtti.

Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın 30 Ağustos resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı selamlarken ‘eğildiği’ fotoğrafa da değindi. Uzun süreli eğilmesi söz konusu olmadığını, o nedenle Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı radikal bir dille eleştirmenin haksızlık olacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, haziran ayının başında ilk kez HDP genel merkezini ziyaret ederek eş başkan Serpil Kemalbay’la görüşmüştü. Bu görüşme, Meclis’te grubu bulunan bir partinin HDP genel merkezine ilk ziyaretiydi. Görüşmenin ardından konuşan CHP lideri özgür bir yaşam için bir araya gelinmeli mesajını verdi.

Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret edebileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, teröre mesafeli olan birisi, bu konuda oldukça açık demeçleri olduğunu belirttiği HDP liderinin, CHP’nin ‘Adalet Kurultayı’na “Tüm demokrasi güçleri CHP’nin ‘Adalet Kurultayı’na katılmalı” diyerek destek verdiğinin de altını çizdi. Süreçte son olarak Demirtaş, partisinin ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret etmeyen Kılıçdaroğlu’na “Adaletse hepimiz için olmalı” diye sitem etmişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Ders Kitabında Bunun İşi Ne?

 

 

CHP HDP Kemal Kılıçdaroğlu Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığı Seçim Parti Vicdan Serpil Kemalbay Genel Merkez Özgür Yaşam Mesajı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500