CHP Lideri Zirveye Katılmıyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis Başkanı'nın çağrısı üzerine düzenlenecek liderle toplantısına katılmayacağı öğrenildi.

CHP Lideri Zirveye Katılmıyor
CHP Lideri Zirveye Katılmıyor Ecem Şenol
Bu içerik 2092 kez okundu.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, liderleri perşembe günü saat 14.00’ te zirveye çağırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, o zirveye katılıp katılmama konusunda flaş bir karar verdi.

6 Nisan Halkoylamasında kabul edilen Anayasa değişikliği kapsamında, 6 ay içerisinde değişmesi zorunlu olan TBMM İçtüzük’ü için Meclis Başkanı İsmail Kahraman siyasi partilerin Meclis Grup Başkanlarına gönderdiği davet mektubunun ardından görüşmenin Perşembe günü gerçekleşeceği duyuruldu. Kahraman, İçtüzük değişikliği için, AK Parti Grup Başkanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Grup Başkanvekillerine davet gönderdi. Perşembe Saat 14.00’te Meclis Başkanlığı makamında gerçekleşecek olan toplantıda “içtüzük” değişikliği için öneriler de alınacağı bilinirken, edinilen habere göre, CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda Meclis Başkanı’nın İç Tüzük değişikliği için yaptığı davet tartışıldı. MYK’da yapılan değerlendirme sonucunda kurmaylar seviyesinde bir çalışma yapılmadan liderlerin bu aşamada bir araya gelmesinin doğru olmayacağı kararının alındığı ve bu çerçevede Kılıçdaroğlu’nun, Kahraman’ın davetine katılmayacağı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun, Meclis Başkanı Kahraman’a hitaben bir mektup yazması ve zirveye neden katılmadığını gerekçelendirmesi beklenirken, CHP liderinin mektubunda görüşmenin sadece İçtüzük ile sınırlı kalması halinde CHP adına katılması için bir grup başkanvekili görevlendirebileceğini ifade edeceği de alınan bilgiler arasında.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, partisinin MYK toplantısının gündemini, düzenlediği basın toplantısında, kamuoyuyla paylaştı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın yapacağı iç tüzük toplantısına CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun katılmayacağını açıklayan Tezcan, MYK’nın Meclis Başkanı’nın çağrısını görüştüğünü ve iç tüzük çerçevesinde yapılacak çalışmalara Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun katılmayacağını, Sayın Meclis Başkanı’nın çağrısının, mevzuata uygun olduğunu; ama teamüle aykırı olduğunu belirtti. Tezcan, çağırdığı grup başkanları içerisinde, Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın, partisinin lideri olmadığını ve diğer grup başkanlarının da, partilerinin lideri olduğunu ifade ettikten sonra, liderler toplantısının, liderler arasında yapılması gerektiğinin altını çizdi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Tartışmalı Atamanın Sonu İstifa Oldu

Kemal kılıçdaroğlu CHP MYK Liderler Zirvesi Bülent Tezcan Açıklama Zirve Katılım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500